Miben hasonlít a történész és az újságíró bora?
Négy tokaj-hegyaljai borászat, négy budapesti tulajdonos. Ungváry Krisztián történész, Tombor András üzletember, Berger Zsolt újságíró és Mezei Márk PR szakember a boroktól látszólag távoli szakterületekről érkezett befektetőként Tokajba. A "befektetés" indítéka mindannyiuknál inkább a borok és Tokaj iránti tisztelet volt. A négy pincészet a közelmúltban közösen mutatta be legújabb borait.
Ungváry Krisztián (Vayi Borászat), Tombor András (Bardon Pincészet) és Berger Zsolt (Karádi és Berger Pincészet) boraiban az is közös, hogy szőlőterületeik Erdőbénye és Olaszliszka környékén helyezkednek el.
Családtörténet
A Déryné Bisztróban megtartott közös bemutatójukon elmondták, hogy a családi tradíciók nem kötötték őket Tokajhoz, sőt, a történész Ungváry Krisztián arról is beszélt, hogy szülei mindennemű alkohol, így a bor fogyasztásától is tartózkodtak.
Ungváryt a víz vitte Tokajba: a Tiszán teljesített vízitúrák végén rendre a híres borvidék névadó városában, illetve valamelyik hangulatos pincében kötöttek ki. A bor iránti ösztönös szerelem erejét mutatja, hogy a történész beszámolója szerint az első randevúk során szó szerint csak a pincék hangulatát kedvelhette meg, hiszen a kóstolt borok többnyire "kutya rosszak" voltak.
A fiatal kutató aztán gyorsan megkereste azokat a pincészeteket, ahol már a borokba is belebolondulhatott. A következő lépés pedig a saját borászat létrehozása volt.
Azért a víz az úr...
Tombor András tanulmányai során szintén komoly szerepet játszottak a történettudományok, ám ő végül az üzleti életbe került. Ungváryval ellentétben Tombor gyermekkorában, családja körében megtanulta a jó bor tiszteletét, ám ezek az emlékek a Balatonhoz kötik. Tokaj misztikus erejét mutatja, hogy befektetőként végül ő is Hegyalján találta magát.
Berger Zsolt újságírót Ungváryhoz hasonlóan szintén a víz és a szerelem, vagyis a Bodrog, illetve a felesége vitte Tokajba. A Bodrog szintén vízitúrák formájában úszik be a képbe, a feleség pedig a borvidék szülötte.
Mezei Márk PR szakembert a hegyaljai nedűk tiszteletén túl a minőségi kóser borok készítésének igénye vezérelte Tokaj környékére.
Vízről beszélnek, bort kóstoltatnak
A rövid személyes bemutatkozások után a borokra terelődött a figyelem. Mind a négy pincészettulajdonos kézműves borként jellemezte tételeit, amelyek esetében igen fontos a termőhely, a dűlő egyedi adottságainak megjelenítése.
Berger Zsolt két évjárat száraz Furmintja (2006 és 2007) mellé egy izgalmas száraz Szamorodnit (2003) is hozott. A míves szárazak mellé egy Selectio 2006 elnevezésű édeset kanyarított.
Hordóminták
Ungváry Krisztián, a Vayi dűlő tulajdonságainak kutatója két száraz bort mutatott be. A Vayi Furmint a 2007-es, a Vayi Hárslevelű hordómintája (még nem palackozott tétel) pedig a 2008-as évjáratot képviselte. Az édes Vayi Cuvée 2007 mellé is társult a 2008-as hordóminta.
Tombor András, és a Bardon Pincészet borásza, Kovács Gabriella három 2007-es tételt mutatott be. A száraz Furmint (700) kísérője két édes házasítás, a 900 és a 400 volt. A számmisztika a palackok mennyiségére utal. Mivel egy igen fiatal pincészet első évjáratáról van szó, ezért nincsenek nagy palackszámok.
Mezei Márk a Pardes 2007 mellé a Pardes 2008 hordómintáját is prezentálta.
forrásom a http://inforadio.hu/hir/eletmod/hir-272044