Háromszáz éves hagyományt ápol a gyulai manufaktúra - Kisüsti technológia helyett tornyos lepárlás 1727-ből származó írásos emlékek bizonyítják, hogy a gyulai várban már háromszáz éve főztek pálinkát. A nemes hagyományt igazán magas színvonalon csak tavaly októberben elevenítették fel. A tavaly novemberben alakult Báró Harruckern Gyulai Pálinka Manufaktúra éppen ezt a közel három évszázados hagyományt éleszti fel, s ez eddigi eredményeik alapján valószínűsíthető, hogy méltó folytatói lesznek a múlt örökségének. Az eddig eltelt pár hónap alatt ugyanis előbb a Hundeszt Pálinkaversenyen vilmoskörte pálinkájuk ezüst, míg az erdei somból és bodzából előállított nemes nedűjük arany minősítést érdemelt ki. Ezután a világ legnagyobbjának számító, bécsi Destillatán tették le névjegyüket. Bodzapálinkájuk bronz, Jonathan almapálinkájuk pedig ezüst minősítési szerzett. - A klasszikus ízek mellett nagyobb teret engedünk a vad gyümölcsökből készített pálinkáknak. Bodzából, kökényből, erdei somból és berkenyéből is főzünk pálinkát, persze ezekből nem készítünk igazán nagy mennyiséget. Emellett hangsúlyt fektetünk a hagyományos alma-, körte-, szilva- és barackpálinkákra is - mondta Adamik Anikó főzőmester. A gyulai főzdében a gyártás alapvetően bevált módszereken alapul. Ehhez azonban modern, magyar fejlesztésű technológiát vesznek igénybe. A cefre irányított erjesztéssel készül, és csak a legjobb minőségű gyümölcsből lehet pálinka. A kisüsti technológia helyett inkább a tornyos lepárlást alkalmazzák, ezáltal illatban és aromában kifinomultabb lehet a párlat, s ízben sem maradnak el a kisüsti pálinkák mellett. Kóstolóház épül pályázati forrásbólBodza, kökény, erdei som: vad ízekből lesz a finom pálinka
Gyulán rendezik ugyan a világ harmadik legnagyobb pálinka- és gyümölcspárlatversenyét (április 17-19.), a város mégsem büszkélkedhetett olyan főzdével, amely akár az erős nemzetközi mezőnyben is megállja a helyét.
A GYULAI, a 44-es főút várost elkerülő szakasza mellett található főzdét pályázati forrásból fogják kibővíteni. Adamik Anikó főzőmester elmondta, a helyszínen kóstolóházat szeretnének kialakítani, az épületek mögött lévő hathektáros területet pedig gyümölcsfákkal ültetik be. Elképzeléseiket hamarosan meg is valósítják, amelyhez az alapot az elnyert pályázati forrás teremti meg.
forrásom a http://forestpress.hu/jie_hu/index.php?option=com_content&task=view&id=14585&Itemid=22