Az etil-karbamát fermentált élelmiszerekben (pl. kenyér, joghurt, szója szósz) és alkoholos italokban (pl. bor, sör, tömény szeszesitalok) előforduló vegyület. A fermentáció és a tárolás Egy 2005-ben elvégzett értékelés szerint az etil-karbamát minden tesztelt állatfajra nézve genotoxikus és rákkeltő, valamint lehetséges humán karcinogén. Az Európai Unióban etil-karbamátra nincs határérték-előírás. Kanadában, az Amerikai Egyesült Államokban, Németországban, Franciaországban és a Cseh Köztársaságban az alkoholos italokban megengedhető maximális etil-karbamát szinteket szabályozták. forrásom a http://www.weborvos.hu/hirek/etil_karbamat_palinkaban_veszelyes/129405/Etil-karbamát: pálinkában veszélyes!
során keletkezik, főleg a csonthéjas gyümölcsök (pl. cseresznye, szilva, mirabellszilva, sárgabarack) párlatai tartalmazzák nagyobb mennyiségben.
Az Európai Bizottság felkérésére az európai élelmiszer-biztonsági hivatal szennyezőanyagokkal foglalkozó szakbizottsága tudományos szakvéleményt készített arról, hogy jelent-e egyáltalán humán egészségi kockázatot az élelmiszerekben és italokban lévő etil-karbamát (uretán), s ha igen milyet - tudatta a Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatal honlapja.
Az EFSA 7 EU tagországból érkezett minták mérési eredményéről számolt be. A hatásos dózis és a tényleges expozíció arányának figyelembe vételével (margin of exposure (MOE)) megállapították, hogy az etil-karbamát élelmiszerekkel való bevitele kevés aggodalomra ad okot. Szeszesitalok, különösen a csonthéjas gyümölcsökből (pl. cseresznye, szilva, sárgabarack) készült pálinkák fogyasztása esetében viszont egészségi kockázatot jelent, ezért szükség van az etil-karbamát koncentrációk csökkentését célzó intézkedésekre. Ennek érdekében a jövőben gyakorlati útmutatót készül , segítséget nyújtva a szennyezőanyag koncentráció csökkentését szolgáló helyes gyártási gyakorlathoz.