A jó pálinka titka A tél a pálinkafőzés szezonja. Legalábbis így volt ez évszázadokon keresztül. Ma már augusztustól májusig tart a főzési időszak. A pálinka készítésének módja azonban változatlan. Sőt, a szakértők azt mondják, csak akkor jó a pálinka, ha tisztított alapanyagból, fatüzeléssel, rézüstben készül a párlat. Preku Gyula: Ez azért volt így, mert itt, Kokadon is el voltak foglalva az emberek a mezőgazdasági munkával, kézzel szedték a kukoricát, le kellett vágni a kórót, a kukoricának a szárát. A répát bevermeltük, a burgonyát, a tököt leszedtük, hogy amikor jött hideg, meg ne fagyjon, és emiatt a pálinkafőzés kitolódott, inkább télen főzték a pálinkát az emberek. Preku Gyula: Az a lényeg, ha időben ki van erjedve ez az anyag, akkor virágos, ecetes nem lehet, mert ha penészes, a penész bemegy a párlatba, és akkor az kiérzik a pálinkán, Úgyhogy egy a lényeg, hogy ilyen tisztán kezelt, érett, jó gyümölcsből lehet príma pálinkát főzni. Preku Gyula: Ez egy hagyományos szeszfőző berendezés. Ahogy 100 évvel ezelőtt is, itt most is fával történik a tüzelés. A fával fűtés több időt vesz igénybe, de azért szeretjük, mert állítólag így jobb pálinka készíthető. Preku Gyula: Amikor megérkezik a cefre, betesszük a főzőüstbe, ami egy lepárló berendezés. A lepárlás két folyamatból áll, először jön az elgőzölögtetés. Az elgőzölögtetésnek az lényege, hogy amikor a eljön forráspontot, akkor gőz formájában a sisakban összegyűl a gőz, a szeszpára csövön felmegy. A másik folyamat pedig a cseppfolyósítás. Amikor a szeszpára a csövön felmegy, utána a hideg víz által kezdőik a cseppfolyósítás, mikor folyadék formájába lejön az anyag, ezt nevezzük alszesznek. Ennek az alszezsnek az alkoholfoka 20-30 között van. Ezt anyagot le kell finomítsuk, mert itt kétszeres lepárlás történik. Preku Gyula: Mivel az alkoholnak 78,3 a forráspontja, emiatt az alkoholnál hamarabb megindul a párlás, mint a víznél, s ezért van az, hogy a hűtőkészüléken keresztül itt már cseppfolyós állapotban a pálinkát nyerjük. A pálinkát nem szabad azonnal fogyasztani. Ilyenkor még nyers a párlat. Azt mondják a szakértők, hogy mint a jó bort, a pálinkát is pihentetni kell. Ez 3 hónapot vesz igénybe, utána jöhet az ízlelgetés. forrásom a http://www.dtv.hu/hir.php?id=16557
Műanyag hordók sorakoznak a kokadi szőlőskert egyik pajtájánál. Mégsem a borkészítés kellékei ezek. Cefretárolók. Ebben érlelik a gazdák és hozzák a pálinka alapanyagot a főzőmesterhez. Évszázadok óta így van ez telente, hiszen hagyományosan a tél a párlat készítés ideje.
Ez pedig már a kitöltött cefre. Nem túl kellemes látvány. Nem más ez, mint erjesztett gyümölcs. Már ennél a folyamatnál eldől, milyen lesz a pálinka. Egy titka van a jó párlatnak: csak érett, jó minőségű gyümölcsből lehet jó cefrét készíteni, és csak tisztán kezelt edényben lehet megfelelő hőfokon erjeszteni.
A pálinka készítésnél a tisztaság azért fontos, mert például a talajról felszedett és nem tisztított gyümölccsel káros, ízt rontó baktériumok kerülhetnek az alapanyagba, és így fogyaszthatatlan lehet az ital. Az sem mindegy a pálinkafogyasztók szerint, hogy milyen főző berendezéssel készül a párlat. Itt a rézcsőnek mint katalizátornak és a fatüzelésnek van szerepe.
Ha minden rendben van, és a másfél órás melegítés után eléri a kellő hőfokot az üstben az alapanyag, kezdődhet a főzés.
Vagyis az alapszeszt ismét főzik. Akkor már az úgynevezett finomító üstbe kerül a párlat. Itt újraindul a folyamat.
bor, pince, borászat, szőlő, pálinka, párlat, hírek .. e-mail: tester@fw.hu
2009.02.21. 08:55
Pálinkatitkok...
Címkék: pálinka ital pálinkafőzés
Szólj hozzá! · 1 trackback
A bejegyzés trackback címe:
https://borhirek.blog.hu/api/trackback/id/tr8956061
Trackbackek, pingbackek:
Trackback: Pálinka kisokos 2011.08.15. 10:03:29
> A pálinka nem holmi nagyipari termelés végeredménye, és nem is a gyáróriások tömegterméke. A pálinka a magyar gasztronómia különlegessége, a pálinkafogyasztás nemzeti sajátosságunk, kultúránk része. A pálinka története Az 1300-as években kezdet...
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.