Hogy tényleg igaz ez a bölcselet megtudhatja az, aki részt vesz a Pannon Boregyetem Konzorcium szervezésében induló egyéves sommelier képzésen. A borkultúra oktatásának hagyományait megteremteni és a borszakértőket folyamatosan művelni célzó programot Rippl Béla, szervező mutatta be. A Francia Boregyetem támogatásában Pécsett másodszor megvalósuló tanfolyam a borászattal kapcsolatos elméleti ismereteket a gyakorlati tapasztalatok átadásával igyekszik elmélyíttetni a résztvevővel. A 280 órás kurzus intenzív hetein napi 8 órán át lesz majd részese a jelentkező olyan oktatásnak, amely a szőlő termesztésétől, a gyümölcs és a nedű különböző fajtáinak történetétől, a bor készítésén át a fogyasztás etikettjéig szinte mindent ismertet. A képzés zárásaként a hallgatónak szakdolgozatot kell majd írnia egy választott témában, amelyet megvédve és egy borkóstolós elemzéssel kiegészítve lesz jogosult OKJ-s bizonyítványa átvételére. Amennyiben minimum 20 fő jelzi a részvételi szándékát, márciusban indul a tanfolyam, mely a leendő sommeliert megismerteti a magyar, illetve a francia borfajtákkal – merthogy a PTE és az ország egyéb egyetemeinek borszakértő előadóihoz csatlakoznak majd a francia nedű kultúrájának neves ismerői is. forrásom a http://www.pecsinapilap.hu/?id=38344 Borban az igazság...( + a vigasz ).
A képzésben való részvételért 280.000 forintot kell fizetniük a hallgatóknak, mely összeg első részletének (100.000 Ft) befizetési határidejéül március 13-át állapították meg a szervezők.
- Ő kifejezetten a borral foglalatoskodó embert jelenti, de a kifejezés összetett; a képzésünk szól a pincérnek, a szakácsnak, szőlésznek, borásznak, kereskedőknek és mindazoknak akik szeretik a borokat és szeretnék közelebbről is megismerni. A somelier a borértést jelenti igazán, azt, hogy ismerem a bort, és információkkal tudok szolgálni róla, tudom ajánlani az érdeklődőnek.
- A Dél-Dunántúlon jelentős bortermelő vidékek vannak. Mi az oka annak, hogy Pécsett most második alkalommal indul sommeliereket képző tanfolyam.
- Ez egy egyedülálló kezdeményezés volt, a borral kapcsolatos szakértőképzés az országban sehol máshol nincs. A mi tanfolyamunk túlmutat a borértő kiképzésén, ő nemcsak megkülönböztetni tudja majd az italokat, hanem azt is ismeri a kurzus végére, hogy mit milyen ételhez, mit milyen napszakban, vagy alkalomhoz kell javasolni. Az asztalon mit hol kell elhelyezni... szóval a bor történetén túlmenően az italfogyasztás kultúrájában szerez jártasságot. A jó sommeliernek továbbá kell értenie a bor megfelelő minőségű felszolgálásához és értékesítéséhez is.
- Ön szerint jelenleg mennyire kiépült regionális, vagy országos szinten a borkultúra?
- Egyre szélesebb réteget érint meg, és azt veszem észre - hál' Istennek – hogy a mennyiségi fogyasztásból a minőségi fogyasztás felé tartunk.
- Nyilván igaz, hogy csak gyakorlat teszi a mestert; azzal, ha valaki az önök képzéséről papírral a kezében lép ki, mi mindent tudhat magáénak? Miért érdemes borsommeliernek tanulni?
- Úgy gondolom, hogy olyan rálátása lesz a kultúrára, ami az iskolában, illetve csak úgy az élet során nem adatik meg.
A bor egy élvezeti cikk, nem az alkoholt kell benne keresni, hanem az élményt. Erre kell ráérezni. Azt gondolom, egy nép borfogyasztása elmeséli a közösség kultúrájának színvonalát is. Amit fogyasztasz, és ahogy ezt teszed, olyan vagy – vallja Rippl Béla, a Magyar Borakadémia tagja.
bor, pince, borászat, szőlő, pálinka, párlat, hírek .. e-mail: tester@fw.hu
2009.02.18. 18:03
Borban az igazság...
Címkék: pécs bor sommelier
- Tavasszal indul a sommelier képzés Pécsett; tegyük először helyre a fogalmat. Mit is kell pontosan ezalatt érteni?
Szász Anit
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
https://borhirek.blog.hu/api/trackback/id/tr89951227
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.