Nyolcadszor szervezték meg szombaton a Vince-napi borünnepet Balatonfüreden - emlékeztetett erre dr. Bóka István országgyűlési képviselő, a város polgármestere. Balatonfüred 1987-ben, több európai településsel együtt Rómában nyerte el a Szőlő és a Bor Nemzetközi Városa kitüntető címet. Gőgös Zoltán országgyűlési képviselő, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára, a rendezvény fővédnöke az ünnepségen jelentette be hivatalo- san, hogy a tavalyi év utolsó napján lépett hatályba Tihany szőlő- és bortermelésre vonatkozó eredetvédelmi szabályzata. Megyénkből a Somló már készített ilyent. Gőgös Zoltán államtitkár a balatonfüredi Vince-napi bor-ünnepen elmondta, a közeljövőben minden bortermő településnek el kell készítenie az eredetvédelmi szabályzatát az uniós előírások szerint. Ez elsősorban a borok minőségvédelmét szolgálja. Salánki Sándor, a tihanyi Vinitores Tychonienses borlovagrend elnök-nagymestere és Varga Marcella, Balatonfüred borkirálynője egy palack tihanyi bort ajándékozott az államtitkárnak. Dr. Májer János, a badacsonyi Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet igazgatója arra hívta fel a figyelmet, hogy a piacokon a külföldi szakértők szerint is sikeresebben léphetnek fel a magyar vagy már-már annak elismert világfajtákkal. A Tegnap néptáncegyüttes fellépése oldotta a szigorú szakmaiságot, majd még öt növényvédelemmel foglalkozó társaság mutatta be ajánlott termékeit és technológiáit. Végül jellegzetes helyi ételeket kóstoltak, melyekhez tihanyi borokat ittak. forrásom a http://www.naplo-online.hu/fooldal-nap_temai/20090126_fmit_igert_vince_MIT ÍGÉRT VINCE?
Balatonfüred - Vince a szőlészek, favágók és halászok védőszentje. A néphagyomány szerint, ha névünnepén, január 22-én megcsordulnak a jégcsapok, azaz enyhe az időjárás, akkor bőséges szőlőtermés várható.
A nemzetközi borászati szervezetek megítélése szerint Balatonfüred az a város, amelyik ebből a megtiszteltetésből a legnagyobb reklámértéket tudta kihozni. Ide a Balaton, a hagyományok, a kultúra és a bor miatt egyaránt érdemes ellátogatni.
Kifejtette: tavaly sem voltak könnyű helyzetben a szőlőtermesztők, egyre erőteljesebb a tendencia, hogy a kisebb termelők szőlőként tudják csak eladni a termést. Szüret idején ezért egyes fajtákból túlkínálat van, ami leviszi az árakat.
Tavaly különösen a kék szőlők ára csökkent, holott korábban jócskán meghaladták a fehér szőlőkért fizetett összegeket. A nagy borászatok erőteljes harcot vívnak a hazai és a nemzetközi piacokon egyaránt a borbarátok kegyeiért.
Varga Zoltán, a Füred-Csopak borvidék hegyközségi tanácsának elnöke bejelentette, a bormarketingre befizetett összegekből internetes honlapot hozott létre a tanács, melyen a gazdálkodók megtalálják a szőlészetre és borászatra vonatkozó jogszabályokat is.
A környezetvédő szőlőtermesztés rendkívül fontos lenne a Balaton környékén, de a tények nem azt mutatják, hogy ezt mindenki így is látja. Míg Burgenlandban a szőlőültetvények 98 százalékán használnak kötelezően környezetkímélő módszereket, a hat Balaton környéki borvidéken, melyeken nemzeti parki területek is jócskán vannak, csak 15 százalékban.
A magyar környezetkímélő szőlős-gazda az osztrák támogatásnak a felét sem kapja meg. A kutatóintézet utmutatókkal és talajtani laboratóriumi vizsgálatokkal segíti ezt a tevékenységet.
bor, pince, borászat, szőlő, pálinka, párlat, hírek .. e-mail: tester@fw.hu
2009.01.26. 19:57
Vince, tele lesz a pince?
Címkék: bor pince szőlő vince
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
https://borhirek.blog.hu/api/trackback/id/tr87904520
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.