Miért fütyülős a pálinka? A fütyülős pálinka neve a fütyülős üvegre vezethető vissza. A fütyülős Állítólag a szűk szájrészben összegyűlt illat alapján könnyebben meg lehetett állapítani a pálinka minőségét. Arról nem is beszélve, hogy stabilan állt az asztalon, ha kisebb-nagyobb dulakodás miatt azokat lökdösni kezdték.
üveg legfőbb "ismertetőjele", hogy a nyaka három-négyszer olyan hosszú
mint az üveg teste. A 18-19. században terjedt el kocsmai használatban.
De miért is fütyülős az üveg?
Az egyik magyarázat szerint az üveg fogyasztás közben fütyülő hangot hallatott. Egy másik vélekedés szerint viszont, amikor kiürült az üveg a vendégek belefújtak, vagyis füttyel jelezték a kocsmárosnak, hogy kérnek még.
Ilyen üvegben eleinte bort, majd később borpárlatot szolgáltak fel. Később füttyös üvegbe palackozták a pálinkát. A legismertebb a kecskeméti fütyülős barackpálinka. Ez a 19. század végén terjedt el, amikor a filoxéra vész ( szőlőtetű ) után felértékelődött az alföldi homokos terület, és Kecskemét környékén megjelentek a kajszibarack ültetvények.
A pálinkának számos tájnyelvi változata ismert. A legtöbb név önmagért beszél, íme néhány példa: kerítésszaggató, guggolós, papramorgó.
bor, pince, borászat, szőlő, pálinka, párlat, hírek .. e-mail: tester@fw.hu
2009.01.21. 09:41
Miért fütyülős a pálinka?
Címkék: pálinka kecskemét fütyülős pálinka
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
https://borhirek.blog.hu/api/trackback/id/tr68892686
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.