A viharkár és a lisztharmat sem kímélte az idei szőlőtermést |
A hazai borok között vannak nagyon jó minőségűek is, azonban a régi álmokkal fel kell hagyni |
Az idei szőlőtermés jobb lesz a tavalyinál, de azért nem annyival, ahogy ezt korábban a gazdák remélték. És persze még most is sok múlik az időjáráson.
Horváth Csaba, főtitkár, Hegyközségek Nemzeti Tanácsa: Kicsit könnyűek a fürtök, egy kicsit kevésbé teltek ezért egy kicsit csalós a dolog. Tehát óvatosak vagyunk, de valószínűleg a tavalyinál több. 3 millió hl-t biztosan meghaladó termés lesz, ha minden optimálisan alakul, akkor 3 és fél millió hektoliter fölött lesz,
A vihar károk és a lisztharmat komoly károkat okozott a termésben, és várhatóan a növény védőszerek drágulása is érezteti hatását a felvásárlási árakban. Az is valószínű, hogy itt is folytatódik a termelők és a felvásárlók közötti árharc, de szeretnék a vitákat a fehér asztalnál és demonstrációkkal eldönteni.
Sosem volt béke ezen a téren sem, nyilvánvaló, hogy a szőlőtermelők, szeretnék érvényesíteni, azokat a többletköltségeket, amelyek az idén jelentkeztek. Ne feledjük el, hogy az idén lényegesen többet kellett növényvédelemre költeni, mint tavaly. Ez az egyik nagyon fontos költségtényező, a másik az üzemanyagárak miatt az összes gépi munka jelentősen megdrágult, és a magyar borok verseny pozícióját az erős forint a külföldi piacokon rontja, ráadásul a behozatalt finoman szólva ösztönzi
A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa, arra kérte a szakminisztériumot, hogy különösen figyeljenek a külföldről érkező borok vizsgálatára. Hiába egyre nagyobb a konkurencia.
Azt gondoljuk, hogy Magyarországon egységes feltételeket kell teremteni, és addig, amíg az elmúlt öt esztendőben kb. 100 ezer hl / volt az a bormennyiség, amit évente külföldről behoztunk, / addigra tavaly már 260 ezer hektoliter bor érkezett Magyarországra. / Ezek olcsó / tömegborok, amelyek, jelen pillanatban valóban konkurenciát képeznek a Magyarországon termett szőlőnek és lenyomják az árakat , így megakadályozzák, hogy azok a növényvédelmi költségek megtérüljenek, amelyek a szőlő árában az idén jelentkeznek
Az unión belül szabad a piac, de bizonyos szabályokat azért illene betartatni.
Azt gondoljuk, hogyha Magyarországon ellenőrizzük az Európai unióra vonatkozó szabályokat, és mondjuk, ellenőrizzük azt, hogy föltünteti-e, a termelő a borán, hogy ként tartalmaz, akkor emellett / azt is meg kell adni, hogy a termék honnan származik./ 6. 07 - 6. 27. 13/ Úgyhogy mi ennyit szeretnénk, hogy tisztában legyünk, hogy mennyi a külföldről beérkezett készlet, ezt valóban a jelenleg hatályos jogszabályok szerint hozzák-e forgalomba és ha behozták, akkor / a behozatali járulékot ezután a termék után megfizették- e az államkincstárnak.
A hazai borok között vannak nagyon jó minőségűek is, azonban a régi álmokkal fel kell hagyni.
Magyarország / különösen a nyolcvanas években - az export lázában égett. Volt olyan évünk, hogy 3 és fél millió liter bort vittünk ki külföldre. Ez, az időszak egyszer és mindenkorra lezárult. Jelenleg kb. a 600 ezer hl az a nagyságrend, amelyet teljesíteni tudunk és évek óta, ki tudunk vinni. Magyarország fő piaca az unió országai, ezen kívül, a skandináv országok és a kelet-európai országok. Ugyan kacsingatunk a tengeren túlra, meg Ázsiára, de Magyarországnak a célpiacai valószínűleg hosszú távon a kárpát medence kornyékén lévő országok lesznek.
forrásom a http://www.hirado.hu/cikk.php?id=300272