Kiemelkedő lehet az idei bor
A Balatoni borászok bizakodóak a szürettel kapcsolatban
Idén kifejezetten korán kezdődött a szüret, mint arról augusztus második felében hírt adtunk. A borászok bizakodóan kezdtek neki a szőlő leszedésének, kíváncsiak voltunk, mit mondanak a hirtelen lehűlés és a sok eső időszakában. Az általunk megkérdezettek egyetértenek abban, hogy ha úgy alakul az időjárás, ahogy remélik, az idei évjárat jó lesz. Persze a szüret kellős közepén még minden számítást, bármilyen megalapozott is, keresztül húzhat az időjárás, ahogy az korábbi cikkünkből is kiderül.
Sok helyen a mai napig kézzel szüretelnek
Jó termésre számít a Bujdosó család
Még megközelítőleg négy hétig tart a szüret a Bujdosó szőlőbirtok 80 hektáros területén, amely a Balatonboglár, Balatonlelle, Szőlőskislak háromszögben, a közeli Bari-hegyen és a Látrány melletti dombokon található.
Ifj. Bujdosó Ferenc: "Az első harmadán túl vagyunk az idei szüretnek. Szeptember 2-án, két hete kezdtük el, és általában hat hét alatt szedjük le az összes szőlőt. Szép érett gyümölcsöket találtunk, a hetes esztendőhöz képest élénkebb, jobb savakkal rendelkezik a szőlő. Mostanra összeértek a fajták, így már mindent lehet szedni. Már leszüreteltük a rizlingszilvánit, a chardonnay-t, a muskotályt, és a héten kezdődik a királylányka, a szürkebarát szedése. A vörösek közül a pinot noir-ral már megvagyunk, merlot-t és a cabernet sauvignont pedig rosénak szedtünk."
A szüret nagy esemény a család számára, hiszen ifjabb Bujdosó Ferenc elmondása szerint mind a három felnőtt testvér és a szülők is kiveszik a részüket a munkából. Míg a szülők a szőlőben szüretelnek, Ferenc az üzemben és a pincészetben dolgozik, és még arra is szakít időt, hogy a budapesti borfesztiválon bemutassa a pincészet borait. Zsigmond vezeti a lellei éttermet, ahol kifejezetten a család boraihoz passzoló ételeket kínál, Orsolya pedig a marketing feladatoknak tesz eleget. "Ezekben a hetekben dől el az egész év munkája. A borász szemében ez a legfontosabb és a legszebb hat hete az évnek. Ez a 17. szüretemen a családi üzemben, és természetesen idén is szeretnék kísérletezni, olyan bort készíteni, amit eddig még soha. De hogy pontosan mi lesz az, az egyelőre titok" - tette hozzá ifj. Bujdosó Ferenc.
Egyes kékszőlőket is leszüretelték már
A szüreti munkálatokra a pincészet kisegítő munkaerőt vesz fel: "A tizenkettő, egész éven át nálunk dolgozó alkalmazott mellett alkalmi munkavállalói könyvvel dolgoznak a többiek. Összesen 35-en szedik a szőlőt. Mindent kézzel szüretelünk, ládákba szedjük a gyümölcsöt és azokban is szállítjuk saját feldolgozóhelyünkre, Lellére. A szőlő 20-22 fokos, minden esély megvan rá, hogy idén is szép boraink legyenek" - tette hozzá a borász, aki tavaly Aranyhíd elnevezésű, késői szüretelésű traminijével elnyerte a Balatoni Borok Mestere címet. Ifj. Bujdosó Ferenc elárulta azt is, a 80 hektáron termett szőlő feléből lesz bor, a másik felét gyümölcsként értékesítik.
Kiemelkedő minőség Csopakon
"Az elmúlt öt évben nem volt ilyen termés, mint az idén. Kiemelkedő a minőség, magas az alkoholtartalom, jó a testesség. Szép borok lesznek, mert idén szenzációs volt a csapadék, de azért a tökéletes eredményhez még a következő 1-2 hétben vissza kell jönnie a jó időnek" - mondta az idei szüretről Linczmayer Tamás, aki 1969-ben vezényelte le első önálló szüretét, a nyolcvanas évek vége óta pedig vállalkozóként borászkodik, a Linczy Pincében pedig a borok mellett meleg étellel várja a vendégeket.
A Linczmayer család 5,5 hektáros szőlője Csopakon és Balatonszőlősön terem. "A legtöbb olaszrizling, de van száraz sárga muskotályunk és Szőlősön sauvignon blanc. A cserszegi fűszeres kevés, ezért azt minden évben vásárolok is. Az illatos fajtákat, a muskotályt és a cserszegi fűszerest már behoztuk az idén, az olaszrizlinget és a sauvignon blanc-t a jövő hét végén kezdjük szedni" - tette hozzá a borász.
"Az idei szüret egyharmada ment le, még három hétvége hátra van a munkából" - folytatta Linczmayer - "10-12 fő dolgozik nálunk, a párommal mind a ketten már korán reggel kint vagyunk a szőlőben. Az emberek lecsókolbászt, körözöttet kapnak reggelire, utána megbeszélést tartunk, mit szabad leszedni, mit nem, hogy a Katalin napi szüret is rendben menjen majd. Napközben kávét, üdítőt, fröccsöt kapnak a dolgozók, a nap végén pedig vacsorát: egyik nap tartalmas gulyást pogácsával, máskor halászlét vagy birkapörköltet, édesanyám pedig almáslepényt is szokott sütni nekik. Minden szőlőt kézzel szedünk le, a legtöbb ládába kerül, de konténereket is használunk. A gyümölcsöt Felsőörsre szállítjuk, ott dolgozzuk fel."
Tájkép a Linczy Pince teraszáról
A Linczmayer család nem csak ősz elején, de Katalin napján, november 25-én is szüretel: "A legegészségesebb, legszebb fürtöket most fent hagyjuk. A befejező szüret majd csak november végén lesz, addigra olyan 27-es cukorfokkal rendelkezik a szőlő. Akkor készül a Katalin-napi olaszrizlingünk" - említette még a büszke borász, aki kései szüretelésű borával nemzetközi versenyen ezüstérmet nyert el.
Varga Péter : "Az idei év jól megdajkálta a szőlőt"
Ahogy mindig, most is a csabagyöngyét szedték le először, ami egész Európában a legkorábbi szüretelésű borszőlő. A zenit, a zengő és a rizlingszilváni után a királyleányka következett a hagyományoknak megfelelően, utána a zweigelt- mondta el kérdésünkre Varga Péter, a Varga Pincészet vezetője.
Jelenleg a szürkebarát van soron, pontosabban csak lenne, ebben a hideg és esős időjárásban nem szüretelnek ugyanis, állnak a gépek és a puttonyok egyaránt. Később a pinot noir és az olaszrizling következik, majd a kékszőlők, többek között a Merlot és a Kékfrankos. Aztán a késői szüretelésű fajták következnek, ezek jelentős területeken behálózva, a rovaroktól védve várják, hogy leszedjék őket a tőkéről. E késői fajták minőségére a legkényesebbek Vargáék, mivel csak 2-3 hét múlva kerülnek le a tőkéről, ezért nem ártott nekik a most lehullott csapadék.
Varga Péter elárulta, hogy nem örülnek a jelenlegi esős, hideg időjárásnak, ugyanakkor egyáltalán nem jelent problémát ez az idő a teljes szüretet tekintve. A mintegy két hónapos szüreti időszakban szinte kizárt, hogy ne legyenek csapadékos napok, ez szinte minden évben előfordul- magyarázza. Ugyanakkor, ha olyan lesz az idő, ahogy azt a meteorológusok jelenleg ígérik (azaz néhány esős nap után folyamatos melegedés jön), az azt jelenti, hogy ez a néhány nap nem árt a szőlőnek.
Varga Péter az [origo]Vendégszobában
Ami azért örömteli hír, mert a 2008-ban eddig leszedett szőlő kiváló minőségű, magas cukortartalmú. Ez annak köszönhető, hogy sok víz és sok napsütés is volt, ami Badacsonyban körülnézve is látszik: zöldellnek még a mezők és a tőkéken lévő levelek egyaránt, ami szeptember közepén egyáltalán nem magától értetődő. "Az idei év jól megdajkálta a szőlőt" fogalmaz a szakember.
"Összefoglalva azt lehet mondani, hogy jobbak a fokok egy átlagos évnél, a korai érésű szőlők esetén pedig sokkal jobbak"- állítja Varga Péter. Ráadásul olyan állapotban vannak a növények, hogy képesek még sok cukrot termelni, ami nagy reményekre jogosítja a termelőket. És természetesen a borisszákat is.