Francia tudósok új módszert dolgoztak ki az óborok hitelesítésére: részecskegyorsítóval érik el ezt a célt.Az új eljárás során a borospalackok üvegének korát mérik azoknak a röntgensugaraknak az elemzésével, amelyeket a részecskegyorsítóba helyezett palack bocsát ki, amikor ionsugarakkal bombázzák - jelentette be a francia tudományos kutatásokat irányító CNRS egyik közleményében.
Így lehetővé válik a palackok - és ezzel a bennük lévő bor - azonosítása, valahogy úgy, ahogy a festők aláírása hitelesíti a képeiket, és ehhez nincs szükség az üveg kinyitására sem.
A kapott eredményt összehasonlítják 80 palack hasonló vizsgálatából nyert adatokkal. Ez a 80 üveg a XIX. századtól mai napig terjedő időszakból származik Bordeaux körzetéből. Mivel a palackokat különböző műhelyekben eltérő eljárásokkal készítették, az ionsugaras módszerrel egyfajta azonosító márkajegy nyerhető mindegyikről a CNRS szerint.
A részecskegyorsítók az elemi részecskéket, például az elektronokat a fény sebességéhez hasonlóra gyorsítják fel, majd a részecskék az atomokba becsapódva lehetővé teszik azok felépítésének tanulmányozását.
Az új módszer kiegészíti maguknak a boroknak a radioaktivitás mérésével történő datálását, amely 1950 előtti évjáratok esetében már nem megbízható.
Az új tesztet a londoni The Antique Wine Company céggel együttműködve fejlesztette ki a CNRS.
forrásom a http://www.hirextra.hu/hirek/article.php?menu_id=2&cat=6&article_id=95351