Varga Péter volt vendégünk
A piacvezető pincészet tulajdonosa járt a Vendégszobában
Sok szeretettel üdvözlöm a kedves chatelőket!
Varga Péter vagyok, bortermelő Badacsonyból, szívesen várom kérdéseiket bármely, a pincészetünkkel, vagy az általános borászattal kapcsolatos témákban. Mivel egy közhasznú szervezet, a "Mi Balatonunk" Egyesület elnöke is vagyok, szívesen beszélgetek
a Balatonnal kapcsolatos kérdésekről is.
Varga Bálint és Varga Péter. Édesapa és fia együtt érkezett. Mudra László további képei itt
Mennyire nőtte ki magát mára a Varga pincészet? Külföldön is keresett márka mára már? [True History]
15 éve létezik a Varga pincészet, az első évben 400 ezer palack bort adtunk el, ma az értékesítésünk 10 és 11 millió palack között van, a növekedés tehát jelentős. Bár a világnak mintegy tíz országába adunk el, de sajnos nem lehet mondani, hogy bármely országban jelentősebb ismertséget értünk volna el. Ez sajnos a magyar borászat egészéről elmondható.
A "világhírű magyar bor" csak mítosz??? [csetengelo]
Mi borászok azt szoktuk mondani, hogy a bort egy ország kultúrája, ismertsége adja el elsősorban. Ennek megfelelően hiába vannak egyedülálló természeti adottságaink, és jól működő pincészeteink, hogyha az országnak a világban elfoglalt helye, jó híre olyan rossz, mint a miénk. Ezért igaz az a mondás, hogy a magyar bor Magyarországon világhírű, talán annyival pozitívabb a kép, hogy borász szakmai körökben a magyar bortermelés és borminőség megítélése lényegesen jobb, mint a kereskedelemben.
Varga Úr! A volt Szovjet utódállamokba szállítanak bort? [Tintofino]
Több szovjet utódállamba szállítunk bort, a legtöbbet Oroszországba, de ezen kívül jelentős mennyiségeket adunk el Fehéroroszországban, és a három Balti államban is. Ezekre az országokra az a jellemző, hogy közös történelmünk miatt lényegesen ismertebbek vagyunk ezekben az országokban, mint a világ más tájain, és ez nagy előnyt jelent a borok értékesítésében. Ebből is látszik, hogy minden rosszban van valami jó.
Tengerentúlra is szállítanak bort? pl : USA? [Pötyi]
Rendszeresen, nagy mennyiségben nem, a tavalyi évben éppen eladtunk mintegy 20 ezer palackot.
Üdvözlöm Péter! Mikor lesz az első szüret Badacsonyörsön? [Tintofino]
Badacsony borvidéken az első érő fajta az Irsai Olivér lesz, természetesen nagyon kis mennyiségben, a szüret kezdése augusztus 18 és 21 között várható, a szőlő érettsége ill. az időjárás függvényében.
Üdvözlöm Varga Úr! Azt szeretném megtudni, hogy Önök palackoznak-e ún. jégbort? [RexterII]
Magyarországon nagyon ritkán vannak olyan időjárási körülmények, amikor a jégborkészítésnek megvannak a feltételei. Ez egészen pontosan azt jelenti, hogy ha novemberben, legkésőbb december elején nem jön be egy erős fagy, akkor lerohad a tőkékről a kint hagyott szőlő. Mivel nagyon ritkán jön ilyen erős fagy, ezért nem foglalkozunk jégbor készítésével.
Üdvözlöm, lehet már tudni, hogy milyen lesz az idei szőlőből készült bor? [csetengelo]
Azt már tudjuk, hogy a Csabagyöngye nagyon jó lesz, mivel a múlt héten leszüreteltük. Azt is sejtjük, hogy az Irsai Olivér jó lehet, mert kb. egy hét múlva lesz a szüret, és addig úgy tűnik, hogy kedvező lesz az idő. Mint a válaszból kiderül, biztosat csak a szüret után lehet mondani, és az időjárás sokat segíthet, de az utolsó pillanatban mindent el is ronthat. Általánosságban azt lehet elmondani, hogyha szép, csapadékmentes őszünk van, amire hála Istennek a Kárpát-medencében elég nagy az esély, akkor jó bort tudunk készíteni, jó alapanyagokból.
Mit tud arról, miért vágták ki teljesen az Egri Medina tőkéket? [Szelíd-Szolid]
Egri kérdésekben nem vagyok teljesen autentikus, bár családomnak mintegy 60-70 szőlője van Egerben, és a termékpalettánkon szerepel egy egri bor is, a Bikavér. Úgy gondolom, hogy a Medina az a kereskedelmi bormárka, amely egyben természetesen szőlőfajta is, és amelyre jellemző volt valamikor, hogy lényegesen több készült belőle, mint ami ténylegesen a borvidéken megtermett. Szerencsére ma már erre nincsen lehetőség, a Medina egy viszonylag népszerű fajta, amennyiben jó ültetvényekről lehet ilyen szőlőt szüretelni, biztos vagyok benne, hogy ezeket nem vágják ki.
Van arra lehetőség, hogy Magyarországon egy nagyobb pincészetben körbe lehessen nézni, és valaki tájékoztatást adjon, hogy mi folyik ott, mit hogyan csinálnak...stb? [MiSS Flegmaa]
Csak a saját pincészetünkről tudok nyilatkozni, mi rendszeresen fogadunk látogatókat. Tavasztól őszig havonta több mint ezer látogató érkezik hozzánk. A pincelátogatás feltételeit a honlapunkon megtalálják. A mi pincészetünkben nincsen külön látogatói és üzemi terület, tehát nem egy látványpincészettel, hanem azokkal a területekkel ismerkedhetnek meg, ahol a borkészítés ténylegesen élesben folyik.
Érkeztek szórakoztató kérdések is Mudra László további képei itt
A pincészet 15éve működik ilyen formában, ahogy már írta, de gondolom a borászat hagyomány az Ön családjában. [True History]
Anyai ágon budafokiak vagyunk, és Budafok is a bor városa. Valamikor nagyon híres volt a szőlőiről is. Nagypapám révén még magam is gyerekkoromban megismerkedhettem a szőlészet és a borászat rejtelmeivel, sajnos nem tudom, hogy ez milyen régre nyúlik vissza, de azt tudom, hogy családunk közel 200 éve él Budafokon, és azóta foglalkozik szőlészettel és borászattal. Mivel ma a szőlészkedés és borászkodás a főváros területén már nem lehetséges, ezért dolgozunk Badacsonyban. Úgy gondoljuk, hogy nagyon jó választás volt Európa egyik legszebb, és a borászatra rendkívül alkalmas területén dolgozni.
Milyen fajtáknak kedvez a Badacsonyi hegy klímája? [borbogar]
Elsősorban azoknak a fajtáknak, amelyek hosszú vegetációs idejűek, viszonylag késői érésűek, hiszen a hegy déli lankáin magasabb szögben esik be a nap, és a talaj kőzettartalma éjszakára is megőrzi a nappali meleget. Ennek megfelelően elsősorban a Kéknyelűt, a Rózsakőt és természetesen a két leghíresebb fajtát, a Szürkebarátot és az Olaszrizlinget kell megemlíteni.
A Varga Pincészetnek vannak esetleg múzeális borai? [dunaújvárosi fiu]
Nagyon régi boraink természetesen azért nem lehetnek, mert a pincészet csak 15 éve működik. Ezen belül hét éve kezdtünk el szőlőt telepíteni, amelyek három-négy éve teremnek. Ennek megfelelően a legrégebbi boraink, amelyek már saját szőlőből készültek, 2004 évből valók, de sajnos, vagy hála Istennek nagyon kevés van már belőlük. Minden évben egyre több palackot fektetünk le a pincészetünkbe palackos érlelésre, de minden évben rájövünk, hogy az is kevés volt.
A Tokaji borokat kedveli? [Gina_novérke87]
Rendkívüli módon tisztelem a Tokaji borvidéket, és különösen az ott dolgozó kiváló borászokat, akik között sok barátom is van. De nem ismerek olyan borászt vagy bortermelőt, aki ne a saját borait szeretné a legjobban.
forrásom a http://balaton.origo.hu/20080818/a_piacvezeto_varga_pinceszet_tulajdonosa_jart_a_vendegszobaban