A jégverés után most újabb átok sújtja a szőlősgazdákat
Most pedig a lisztharmat okoz gondot a Tolna megyei gazdáknak
Nem csak a szekszárdi és a tolnai borvidéken, de az egész országban kevesebb borszőlő lesz az idén. Ennek oka, egyrészt a jeges, viharos időjárásban keresendő, másrészt nagy a lisztharmatfertőzés.
Horváth Csaba, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának főtitkára elmondta, pontos adatot augusztus 15-t követően tudnak mondani, addigra kértek ugyanis termésbecslést. Egy biztos, mondta a főtitkár, borból nincs nagyobb készlet. Az idén egyébként 30-40 százalékkal növekedtek a művelési költségek, mely a permetszerek, a gázolaj, és a munkaerő drágulásából adódik. Kérdés, ilyen előzmények után a felvásárlók megadják-e a tavalyi szőlőárakat, melyek eddig a legmagasabbak voltak. Tavaly például egy kiló kékfrankosért 95-120 forintot, egy kiló olaszrizlingért 80-90 forintot fizettek a felvásárlók, Tolna megyében. Horváth Csaba elmondta, sok panasz érkezett a borászok részéről, hogy vannak pincészetek ahol visszaélnek az Olaszországból importált bor felhasználásával. A nemzeti tanács emiatt az agrártárcától megrendelt egy célvizsgálatot még a szüret előtt. Arra kérnek választ, hogy jogszerű feltételek mellett használják-e az import bort. Egy ilyen vizsgálat megnyugtatná a hazai szakmát és áttekinthetővé tenné a helyzetet, nyilatkozta lapunknak a főtitkár.
Idén nem lehet rutinból borászkodni
Az idén ismét nem lehet majd rutinból borászkodni, mondta Módos Ernő, az Alisca Borrend nagymestere. Nagyon változatos a szőlők állapota, sok a betegség. A gazdák figyelmességén múlik, hogy sikerül-e az optimális szüreti időpontot meghatározni. Ehhez azonban folyamatosan figyelni kell a szőlő sav- és cukortartalmát. A biológiai érettségénél az optimális arány még 1:1, az érettebb szőlőnél pedig már 1,5:1, a cukor javára. Ugyancsak figyelni kell arra is, ha sok a lisztharmatos fürt, mert ha a szokásos módon kezelik az ebből készült mustot, akkor penészes lesz az illata, íze a bornak. Ma már kiváló készítmények, speciális élesztők vannak, melyek segítségével javítható a problémás szőlőből készült must állaga. A fehérszőlőből készített bornál az ülepítésre, illetve a nyálkázásra hívta fel a szakember a figyelmet. Ez utóbbi megszabadítja a szőlőszemet a penészgombás üledéktől. Vörös boroknál az idén arra kell figyelni, hogy ne legyen elhúzódó az erjedés.
forrásom a http://www.teol.hu/index.php?apps=cikk&cikk=165072