Gyere velünk, egy kis balatoni "BORongoló"-ra!
Balatoni nyári estéken érdemes egy kis bortúrára indulni. Néhány tipp, ahova jó szívvel ajánlom, hogy látogassanak el.
Csopakon Jásdi István pincéje feltétlenül megér egy látogatást. Már maga a pince egy élmény, nem beszélve Jásdiék zamatos, üde, gyümölcsös Olaszrizlingjéről, mely egyébként a vidék jellegzetes szőlőfajtája, ráadásul hungarikumként számon tartott magyar szőlőfajta.
Balatonfüreden, pontosabban Balatonszőllősön Figula Mihályék pincéjét muszáj meglátogatni. A kedves, szívélyes családfő ez idáig az egyetlen balatoni borász, aki elnyerte az Év Bortermelője címet 2000-ben. Érdekes élményt adhat, ha az ő olaszrizlingjét is megkóstolják. A fajta jellegzetességei mellett egész más ízeket is felfedezhetünk benne, mint Jásdiék borában. Figula Mihály specialitása emellett a semillon fajta, mely francia eredetű, s a Balaton környékén egyedül neki van belőle néhány hektárral. Sziléniusz görög félisten Dionüszosz tanítómestere, a mustok ápolója volt. Az ő kegyelmébe ajánlva készíti Figula Mihály a Szilénusz cuvée-t melyben olaszrizlinget házasít semillon-nal, vagy sauvignon blanc-nal, attól függően, hogy az adott évjáratban melyik bor lesz a szebb.
A Balaton környéke elsősorban fehér borairól ismert és elismert. Ám a Tihanyi félsziget talaja kékszőlőknek is ideális. A Salánki Családi Pincészetben, Örvényesen pompás cabernet franc-t kóstolhatunk.
Badacsonyban Szeremley Huba pincéi kihagyhatatlanok. A nagy kísérletező, sokak által csak hobby borásznak tartott Szeremley Huba azonban nagyon is odafigyel a szőlőtermelésre, visszaidézve a nagyszüleitől hallottakat. A régi módszerekhez való visszatérés és kísérletezés pedig, olyan borokat eredményez, mint például a kései szüretelésű Badacsonyi Zeusz, mely nem csak felveszi, hanem állja is a versenyt a tokaji aszúkkal: rendre gyűjti az érmeket a világ nagy borversenyein. Az ínyencek szerint a balatoni fogashoz a legfinomabb a Badacsonyi Kéknyelű. Nosztalgiából is, presztízsből is Badacsonyba hazatérvén a '90-es évek elején Szeremley Huba megvette az összes kéknyelű szőlőültetvényt, s gondos műveléssel, borkezeléssel visszaállította a fajta évszázados renoméját. Ha szerencsénk van nem csupán a hegy lábánál lévő pince-étterembe térhetünk be, hanem fent a tetőn, a bazaltorgonák lábánál lévő pincébe is bejuthatunk. A hűs bort kóstolgatva elénk tárul a tó fenséges látványa - felejthetetlen élménnyel gazdagodhatunk.
déli oldalon érdemes felkapaszkodni a Balatonboglár fölötti dombokra, Szőlősgyörökre, Légli Ottó pincéjéhez. Könnyed, légies, zamatos borai közül én legjobban sauvignon blanc-ját kedvelem.
Csupán néhány éve önállósította magát Konyári János Balatonlellén. Ám több évtizedes tapasztalata meghozza gyümölcsét saját pincéjében is. 2003-as évjáratú Ikons és Loliense cuvée boraival tavaly éppen Bordeaux-ban, a világ bor fővárosában rendezett rangos versenyeken vívta ki a szakértő zsűri elismerését.
S a finom borok mellé milyen fogásokat ajánlunk? Természetesen a fehérek mellé elsősorban halat. Fogast, angolnát, keszeget - roston sütve, paprikás lisztbe forgatva és megsütve, lecsós szalonnás raguval. Ha időben jelezzük érkezésünket, a pincéknél is készítenek nekünk a borok mellé finom falatokat.
forrásom a http://www.eletforma.hu/?r=4381