Jobb, ha ma csak a vöröset kóstolgatod...!
Milyen a hatása?
- Kis adagban oldja a stresszt, javítja a hangulatot, étkezés után fogyasztva segíti az emésztést.
- Tágítja a szív koszorúereit, s a benne lévő flavonoidok stimulálják az immunrendszert.
- A sápadt arcú, vérszegénynek ítélt embereknek mindenki vörösbort ajánl, mondván, hogy gyógyítja a vérszegénységet.
A borral kapcsolatban kialakult az a nézet, hogy magas vérnyomás esetén tilos fogyasztani. Ezt inkább úgy kell érteni, hogy az ok és az adag a meghatározó. Az, akinek az idegességtől és a stressztől emelkedett meg a vérnyomása, vacsora után fölhajthat egy pohár bort, de ha valaki már magas vérnyomásban szenved, az jobban teszi, ha nem iszik.
Ma már tudományosan is megalapozott vélemény, hogy a vörösbornak a legkedvezőbb a szervezetre gyakorolt hatása. A kutatók azt állítják, hogy meghosszabbítja az élettartamot. A borban található kémiai anyagok közül érdemes megjegyezni a resveratrol nevét, amelyről kiderült, hogy rákellenes hatású, véd a szívbetegség, a szívinfarktus ellen, és kedvező irányba befolyásolja az élettartamot.
A bor kis mennyiségben való rendszeres fogyasztása csökkenti a kis sűrűségű lipoproteinek, a káros koleszterin szintjét. Az előbbi lerakodik az érfalakon, és érelmeszesedést okoz, míg az utóbbi kisöpri az érfalakról a káros koleszterint. Az érelmeszesedés csökkentésében részt vesznek a szőlő festékanyagainak aromatikus vegyületei, amelyek közömbösítik a szabad gyököket - tehát a bor is erősíti az antioxidánsok csoportjait.
A bor azzal is segít kivédeni a szívinfarktust, hogy megakadályozza a vérrögök képződését, sőt bizonyos esetekben oldja is ezeket. A mérsékelt borfogyasztással tehát meg lehet előzni a trombózis és az embólia kialakulását.
A borfogyasztók körében elenyészően ritka a veseköves ember. A mérsékelt borivás 40 százalékkal csökkenti a vesekőképződést.
A borfogyasztás ellenjavallt epilepsziában és cukorbetegségben szenvedők számára, valamint a gyomor, a patkóbél és a vastagbél fekélyesedése esetén. Tilos bort innia azoknak a szívelégtelenségben szenvedő betegeknek, akiknél már kialakultak a lábduzzanatok.
Bár a mérsékletességen van a hangsúly, húsvétkor megesik, hogy nem sikerült az optimális mértéket megtartani. Ilyenkor jön a macskajaj: a kínzó fejfájás, szédülés, hányinger, fáradtság és általános rossz közérzet.
Néhány megszívlelendő aranyszabály
- Ne keverjük az italokat.
- Kerüljük az olcsó, pancsolt borokat, likőröket.
- Párnázzuk ki a gyomrunkat. Másképp szívódik fel az alkohol, ha üres gyomrunkkal találkozik, és másképpen, ha dús lakomát követ.
- A sör, a pezsgő könnyebben szívódik fel, gyorsabban hat.
- Minél magasabb az ital alkoholfoka, annál kisebb mennyiség kell ahhoz, hogy megártson.
- Lassan igyunk. A fogadásból leöntött üveg vodka 15 perc alatt alkoholmérgezéshez vezethet.
- Ha már kínoz a macskajaj, a hideg szénsavmentes ásványvíz kortyolgatása segíthet.
Forrás: http://www.eletforma.hu/?r=5841