Mit tehetünk az alkoholfüggőség ellen?
A testi vagy lelki függőségből eredő kényszeres viselkedést szenvedélybetegségnek nevezzük. Az ember rabja lehet bizonyos anyagoknak, például a kábítószernek, alkoholnak vagy a dohánynak, illetve valamilyen tevékenységnek, például a mértéktelen evésnek vagy a szerencsejátéknak.
A függőséget okozó tevékenység kapcsán az agyban fokozódik a dopamin és más kedélyjavító idegingerület-átvivő anyagok termelődése, ami eufóriás érzetet kelt. Egy idő után azonban ezeknek az anyagoknak a mennyisége az eredeti szintre vagy alá esik, és elvonási tüneteket idéz elő.
Sokan idegességük miatt a pohárhoz nyúlnak... Az természetes, ha egy tevékenység valaki számára örömet okoz, feloldja a stressz vagy a nyomasztó érzések alól. Ha azonban az illetőnek szokásává válik, és minden élethelyzetben, válogatás nélkül csak ebbe menekül, az már nem jó. Bizonyos fajtái, például a dohányzás vagy a túlzott alkoholfogyasztás, nemcsak lelkileg, de fizikailag is káros, mert ezek erős fizikai függőséget alakíthatnak ki. Tehát nem ez a megoldás a problémákra.
Megrögzött ivók fogyasszanak minél több béta-karotint, magnéziumot, krómot, cinket, B-, C- és E-vitamint tartalmazó élelmiszert annak érdekében, hogy szervezetük vitamin-, ásványianyag- és eszenciáliszsírsav-szükségletét kielégíthessék. Ezek abban is segítenek, hogy az ital utáni sóvárgásuk csökkenjen. Az egyenletes vércukorszint fenntartása érdekében étkezzen rendszeresen, a többszöri, de kisebb adag elvét követve. Egyen sok fehérjét és összetett szénhidrátot tartalmazó élelmiszereket - pl. teljes kiőrlésű lisztből készült kenyérféléket és tésztákat, barna rizst. Kerülje a gyors vércukorszint-ingadozást kiváltó finom szénhidrátok fogyasztását. Igyon sok alkohol- és koffeinmentes folyadékot.
Ha depresszió vagy stressz hatására meghúzza a borosüveget, arra kell törekednie, hogy ne így oldja a feszültséget, hanem az egészséget kevésbé veszélyeztető módon, például mozgással.
Az önmasszázs is enyhíthet bizonyos elvonási tüneteket, és oldja azt a feszültséget is, amely akkor lép fel, amikor megpróbálja legyőzni a rossz tulajdonságot.
Üljön le kényelmesen, s masszírozza jó erősen mindkét lábfejét. Ehhez egy evőkanál mandula olajat keverjen össze két-három csepp levendula-, rózsamuskátli-, narancsvirág- vagy jázminolajjal. Az előbbi olajkeverékekkel dörzsölje be a lábszárát is, hosszanti, lassú, felfelé irányuló mozdulatokkal a bokától a térdig. Majd hidratáló krémmel gyengéden masszírozza be az arcát és a nyakát. Ehhez ujjhegyét használja.
Elszántsággal, kitartással és a környezet segítségével a függőség megszüntethető.
P.E. http://www.eletforma.hu/?r=3234