Kezdjük a lemosó permetezéssel
Szomorú sors vár az öreg, beteg gyümölcsfákra. A gazda egy darabig tűr nekik, aztán - mivel keveset teremnek és gyümölcsük is hibás, értéktelen - fogja és kivágja ezeket., s telepít helyükbe új csemetéket, esetleg szőlőt, málnát, ribiszkét stb.
- A gond csak az, hogy ma már nem csupán a 25-30 éves gyümölcsfák, hanem az ennél jóval fiatalabbak is kivágásra ítéltetnek - mondja Mátyfalvi Sándor kiskereskedő, aki a beregszászi piacon növényvédő szereket és zöldség magvakat árusító pavilont üzemeltet. - S ebben többnyire az illető gyümölcsfa a legvétlenebb. Mert miről is van szó? Ha szőlőink, bogyós gyümölcsöt termő bokraink gondozását többnyire nem hanyagoljuk el, a gyümölcsfák többségéről hajlandók vagyunk megfeledkezni. Sorra elmaradnak az évenként esedékes koronakiigazító metszések, s a jó öreg hernyószedőt sem használjuk oly gyakran, mint tették azt a nagyapáink. S ha nyaranta a szőlőre rendszeresen jut bordói lé, vagy más vegyszer, a gyümölcsfák egész évre védtelenek maradnak.
- Mert nem akarunk szermaradványokkal fertőzött gyümölcsöt adni a gyereknek…
- Éppen ezért kell körültekintően megszervezni a gyümölcsfák védelmét. A tavaszi lemosó permetezés arra szolgál, hogy elpusztítsa az áttelelő kártevőket és kórokozókat, és megelőzzön sok nyári permetezést. Ilyenkor a rügypattanás kezdetén még esély sincs arra, hogy valamelyik vegyszer a leendő gyümölcsbe belekerüljön. Jelenleg az egyik leghatékonyabb készítmény a Nevikén, amely olajos, filmszerű réteget képez a fák ágain. Alatta - már a levegőhiány miatt is - sok kórokozó és gomba elpusztul. A szakemberek nem csupán a gyümölcsfák, hanem a szőlő lemosó permetezésére is ajánlják ezt a valóban hatékony szert.
forrásom a http://www.karpatinfo.net/article17417.html