Jégkockaszüret - tudnivalók a jégborról
A jégbor alapvetően az év nagy részében jégbe fagyott Kanada büszkesége, ahol a világon a legnagyobb mennyiségben készítik ezt a borkülönlegességet. Kanada borászata a jégborral lépett a nemzetközi porondra. A kanadai jégbor alapja két fajta, a jól aszúsodó rizling és a ribiszkére emlékeztető, francia vidal.
Ám az első jégbor mégsem ott, hanem Németországban, a Rajna és a Mosel völgyében született meg 1962-ben. Azóta Ausztriában és Svájcban is előszeretettel készítik, de ebben a kategóriában a speciális éghajlati adottságokat maradéktalanul kihasználó Kanada tekinthető a jégbor terroirjának.
1973 óta ontja a borkülönlegességet, amit főleg Délkelet-Ázsiában értékesítenek. A kanadai jégbortermelés évente 50 százalékkal nő, ennek ellenére Kínában állítólag hamisítják.
Jégbort csakis a tőkén megfagyott szőlőből készítenek |
Itt kell megjegyeznünk, hogy az elhíresült, kaliforniai, fagyasztókamrában mesterséges úton-módon fabrikált úgynevezett "jégborokat" inkább a paródia kategóriájába sorolhatnánk, a jégborhoz és egyáltalán a borhoz vajmi kevés közük van.
Jégbornak ugyanis csakis azt a különleges minőségű bort nevezhetjük, amit a tőkén megfagyott szőlőből készítettek. Nézzük meg közelebbről, hogyan is készül a jégbor!
A jégbor alapanyagának szüretelése embert próbáló feladat. Olyan, mintha jégkockát kellene betakarítani nagy mennyiségben. A különbség annyi, hogy ezek jéggömbök. Fürtökben. A szőlőszemek a tartósan -7, -8 °C alá süllyedt hidegben megfagynak.
"Ilyenkor a bogyókba már nem áramlik cukor, de a fagy következtében elhalt bogyóhéjon keresztül fokozottabb a párolgás, és nagyfokú relatív cukorgyarapodás következik be. Szüretkor a jeges fürtöket sietve a feldolgozóba szállítják, még mielőtt a szőlőszemek kiengedhetnének. Így préseléskor a szőlőbogyó víztartalmának nagy része jégként a présben marad, tehát a must beltartalmi értéke igen magas lesz."
1999-ben Szepsy István is készített jégbort. Úgy tudjuk, ez volt az első és egyben utolsó ilyen jellegű kísérlete. A bor fantasztikus volt, de készítője szerint nem vette fel a versenyt a jég nélkül is egyedülálló tokaji borkülönlegességek egyikével sem.
A jégbort leginkább az aszúhoz hasonlíthatjuk. Óriási különbség persze sok egyéb tényező mellett, hogy a jégbor nem botrytiszes szemekből készül, hiszen azokat már a normális, őszi szüret idején kicsepegették az egészséges fürtökből a szorgos asszonykezek.
Ami a két borkülönlegességet összeköti, az pont az igényes kézimunka és a természet kegye. Jégbort nem lehet minden évben készíteni.
Tovább >>>