Teszteltük a 2007-es év újborait
A november az újborok hónapja. Márton napjától folyamatosan jelennek meg a primőr nedűk a borszaküzletek polcain. A Beaujolais Nouveau mintájára évek óta nálunk is egyre növekvő divat megünnepelni az új évjárat beköszöntét. Végigkóstoltuk az elérhető vörös újborokat, most eláruljuk, melyiket érdemes nagyon gyorsan beszerezni.
Ahhoz, hogy újbort ihassunk, elsősorban megfelelő alapanyagra, vagyis korai érésű szőlőfajtákra van szükség. Ezek túlnyomó többségükben fehér fajták, mint az irsai olivér, a zöldszilváni, az ezerjó, a zenit, a leányka, a zéta, a cserszegi fűszeres és a muscat ottonel. A kékszőlők közül lényegesen kevesebb fajta tartozik a korán érők közé, elsősorban a portugieser, a kékmedoc és a zweigelt.
Hogyan készül az újbor?
Magyarországon is egyre több újbort készítenek a franciaországi Beaujolais Nouveau (ejtsd: bozsolé nuvó) hagyományait követve. E különleges borkészítés lényege, hogy maga a bor a bogyón belül születik meg.
A Heimann pincészet is előrukkolt már az Ideivel |
"A beaujolais típusú borokat - írja Hugh Johnson - hagyományosan szén-dioxidos macerálással (áztatással) készítik, miközben az egész fürtök zúzatlanul kerülnek az erjesztőtartályba. A szőlőben - legalábbis a tartály tetején - olyan gyors ütemű erjedés kezdődik, ami kiemeli a szőlő jellegzetes illatát és zamatát, a cserzőanyagok és az almasav mennyiségét pedig csökkenti.
Három-négy napi áztatás után kisajtolják a szőlőt, és az erjedés az erjesztőkádban fejeződik be, héjak híján, ami megint csak jócskán mérsékeli a fanyarságot. A szüret után egy hónappal elkészül a bor, készen áll a szűrésre, palackozásra, címkézésre, szállításra és fogyasztásra.
Persze felelőtlenség volna ezekből a borokból az egész évjáratra vonatkozó jóslásokba bocsátkozni. Nem is arra valók. Sokkal inkább arra, hogy tavaszi-nyári színeket, illatokat, ízeket csempésszenek az egyre sötétebb és hidegebb téli hétköznapokba.
Ezek a borok alapvetően a technológiáról szólnak, ne keressünk hát bennük mélyebb összefüggéseket, terroirt, bonyolultságok, nüánszokat. Ha volnának Magyarországon minőségi kocsmák vagy francia mintájú bisztrók, ott lenne a helyük. Még az sem fontos, hogy a borivás íratlan szabályait betartva, talpas kehelyből fogyasszuk őket. Igyuk, amiből jól esik: üveg-, cserép- vagy egyéb pohárból.
A borboltok polcain szép számmal sorakoznak a fehér, rosé és vörös újborok. Mi ez utóbbi csoportot választottuk tesztünk tárgyává. Összegyűjtöttünk belőlük egy csokorra valót, és felállítottuk a magunk sorrendjét.
Testre szabott pontrendszer
Úgy határoztunk, hogy a pontozást a jövőben minden esetben a bortípushoz igazítjuk, vagyis testre szabjuk, hiszen egy újboros 8 pont semmiképpen sem vethető össze a nagy vörösborok között elért 8 ponttal. Nem lehet ugyanazzal a mércével mérni az újbort és a hosszan érlelt, testes vörösborokat.
A tesztelt borok egy csokorban |
Ezentúl tehát mindig az adott borkategóriára kalibráljuk a pontrendszert, az elért pontszámok csak az adott kontextusban értelmezhetők. Jelen esetben az alábbi amatőr szempontok szerint bíráltunk.
Mivel ezeknek a boroknak a lényege a gyümölcsösség-frissesség-zamatgazdagság, ezen összetevők koncentráltsága és intenzitása alapján döntöttük el, melyiket hova soroljuk. Hibás borral - szerencsére - ezúttal sem volt dolgunk.
0 pont = Hibás bor.
1- 3 pont = Csapnivaló, nem ajánljuk.
4 pont = Ajánljuk, bár a szerényebbek közül való.
5 pont = Még inkább ajánljuk, de felejthető.
6 pont = Közepes, de határozott gyümölcstartalom.
7 pont = Nagyon gyümölcsös, zamatgazdag, mosolygós.
8 pont = Kategóriája legjobbja, mindenből sok van benne.
9 pont = Ilyen nincs.
10 pont = Ilyen tényleg nincs.
Az újbor a gasztronómiában
Az új vörösbor gyümölcsös ízei sokféle étellel harmonizálnak. Az immár hagyományosnak számító libától a kacsán keresztül a mangalicáig nemegyszer szofisztikált fogások mellett is megállják a helyüket.
Leginkább azonban egyszerűbb, rusztikusabb étkek társaságában mutatják meg legszebb arcukat. Szalámi, kolbász, frissen sült "disznóságok", spagetti, pizza vagy egyszerűen csak sült gesztenye, dió, fehér kenyér.
Heimann Idei 2007 Szekszárd
Burgundi palack, csavarzár, modern címke. Egyszerre laza és elegáns. A névválasztás telitalálat. A külcsínhez szorosan igazodik a belbecs. Portugieser, alias kékoportó és zweigelt házasítása. Málnás, sőt málnacukros illat, könnyed, zamatgazdag és illatdús. A 13-as alkohol viszi-nyújtja az ízt.
Meglepően hosszan megmarad a szájban. Kategóriájában nem találkoztunk tartalmasabb versenyzővel. Vargányagombás borjúszűzet ettünk hozzá francia rakott burgonyával. Mesés párosításnak bizonyult.
8 pont
Vylyan Bogyólé 2007 Villány
Neve ügyes rájátszás a beaujolais (ejtsd: bozsolé) szóra, ráadásul valóban kifejezi a lényeget: a bor a bogyón belül születik meg. Erről biztosan tudjuk, hogy szénsavmacerációs eljárással készült. Illatban színtiszta házi meggylé, ízben is.
Érezhető benne némi elmozdulás a vörösbor felé: tanninosabb, olajosabb, sűrűbb szerkezetű, ízben azonban hamar lecseng. Ezen egy újabb pohárral könnyen segíthetünk. Rozmaringgal átszúrt, baconbe csavart, frissen sült mangalicaszűzzel nagyon jól működött.
7, 5 pont
Gamay szőlőből készült, bármikor jó választás |
Helyi fajtából, az évszázadok óta jól bevált gamay nevű szőlőből készül. A málnacukor kikiabál a pohárból gyümölcsös zselé és porcukros meggyes sütemény kíséretében. Vibráló, kedves, játékos. Illatintenzitása óriási, íze lényegesen visszafogottabb.
7, 5 pont
Szemes Portugieser 2007 Villány
Intenzív, viszonylag sötét szín. Tiszta, gyümölcsös, érett cseresznye-meggy illat. Nagyon lágy, lesimult, kis aszalt gyümölccsel az utóízben, kerek, selymes struktúrával. Érezni, hogy nagyon érett alapanyagból készült.
Egy picit lusta, ha több volna benne a vitalitás, akár első is lehetett volna. Libacombbal és párolt káposztával felejthetetlen.
7, 5 pont
Mayer Portugieser 2007 Villány
Világos szín, az újborokra jellemző lilás reflexszel. Íze piros bogyós gyümölcsök visszafogott, szerény kórusa. Van teste, tartása, ugyanakkor lágy. Frissessége: kellemes csipkelődés a nyelv két oldalán. Narancsos kacsa illett hozzá.
6 pont
Dúzsi Sió Menti Marci 2007 Szekszárd
Intenzív illat sok gyümölccsel és málnacukorral. Lilás szín. Zweigelt, kékmedoc és portugieser házasítása. Van sűrűsége, vastagsága, sava, de ízben gyors lefutású, rövid, hamar elillan. Jól összerakott bor, szerethető. Stifolderrel és friss fehér kenyérrel nem fogjuk megbánni.
6 pont
Sült gesztenyével érdemes kipróbálni |
St. Andrea Újbor 2007 Eger
Virágos-gyümölcsös illat. Kis szén-dioxid habzás a pohárban. Ízben is virágos-ibolyás-földes jelleg meggyel. Nagyon egyszerű. Sült gesztenyével jó párosítás.
4 pont
Bock Szent Márton Portugieser 2007 Villány
Kissé fülledt, az újborokra egyébként olykor jellemző "gumis" illat kezdetben, amely levegőztetés után átfordul némi gyümölcsösségbe. Ízei is erdei gyümölcsöket idéznek, bár meglehetősen halványan. Eléggé rövid, de kellemes, "édeskés" lecsengéssel. Nekünk ropogós malacsülttel jött be.
GálBor Novembor Egri Portugieser 2007 Eger
Világos, halvány szín. Illatát órák múlva sem lehet előcsalogatni. Némi savas vibrálás, gyümölcs nyomokban. A korty még le sem fut, az íz már sehol. Ha volnának Magyarországon normális kocsmák, ott alapbor lehetne. Pizza- és/vagy spagettibor.
4 pont