A bor a fogaknak is jót tesz
A kutatási eredményeket bemutató tanulmány szerint a vörös- és a fehérbor egyaránt tartalmaz olyan vegyületeket, amelyek elpusztíthatják a fogszuvasodásért és torokfájásért felelős baktériumokat. „A rendszeres borfogyasztásnak valóban hosszan tartó antibakteriális hatásai lehetnek" - írják a Journal of Agricultural and Food Chemistry című szaklapban megjelenő tanulmány szerzői. A kutatók szerint előttük még senki nem vizsgálta a bor ilyen irányú antibakteriális hatásait.
A vörösbor, úgy tűnik, valamennyivel hatásosabb a baktériumok ellen, de a különbség a fehérborhoz képest nem jelentős. Érdekes tény, hogy a borok savasságának és alkoholtartalmának semmi köze ahhoz, hogy mennyire hatékonyak a baktériumok ellen. A hatásért csupán a borban található bizonyos szerves vegyületek tehetők felelőssé.A kutatók először megvizsgálták a bor összetevőit - amelyek közt többek között különböző savakat (almasav, tejsav, borostyánkősav, borkősav) találunk -, majd semlegesítették a bor savas hatását. Ezután kivonták a baktériumölő vegyületeket, amelyek így önmagukban és nagyobb koncentrációban sokkal hatásosabbak voltak. A kutatók szerint ennek az a magyarázata, hogy a borban valamilyen anyag csökkenti a vegyületek baktériumölő tulajdonságait.
Azonban még mielőtt akárki is rohanna, hogy borral gargalizáljon, meg kell említeni, hogy az abban található savtartalom súlyosan károsíthatja a fogzománcot. „Bármilyen erősen savas italnak a fogyasztása a fogzománc károsodását eredményezhet" - hangsúlyozta dr. David Bartlet, az Amerikai Általános Fogászati Akadémia orvosa. „Ahhoz, hogy a károsodást elkerüljük, minél kevesebb ilyen italt fogyasszunk, vagy legalábbis ne tartsuk a szánkban őket sokáig. Ezenkívül minimum 20 perc teljen el az erősen savas ital/étel fogyasztása és a fogmosás között" - mondta a szakember.