3 milliárd forint borra: újonganak a magyar borászok...
A magyar borok nemzetközi viszonylatban is népszerűségnek örvendenek, nem csak Magyarországon, hanem külföldön is sokan szeretik például a Tokaji Aszút. Az Európai Unió most újabb lehetőséget biztosít, hogy a magyar borászok megmutassák mit tudnak.
ebruárban legalább százezer hektoliter olasz bort hoztak be illegálisan az országba azért, hogy átpalackozzák és alföldi asztali borként értékesítsék tovább. A borászok szerint az illegális import folyamatosan növekszik, mert hazánkban nem borfelesleg, hanem borhiány van.
A szakemberek állítását többek között az támasztja alá, hogy a korábban meghirdetett lepárlási támogatásnál - ami az eladhatatlan készletek eltüntetését szolgálta - a jelentkezők nem használták ki a meglévő keretet. Hoppon maradtak azok az orosz kereskedők is, akiket kormányzati segédlettel csábítottak az alföldi bortermő vidékekre, hogy az ott lévő feleslegeket felvásárolják.
A hiány alakulásáért a csökkenő hazai szőlőterületek a felelősek, amin viszont most fordíthatnak a borászok. A Bizottság ugyanis összesen 510 millió eurós költségvetést hagyott jóvá a bortermelő tagok számára, a szőlőültetvények szerkezetének átalakítása és az ültetvények átállítása céljára. A fő cél a termelés piaci kereslethez való igazítása, és lehetőség van a fajtaváltásra, a szőlőültetvények áttelepítésére, illetve a művelési módok tökéletesítésére.
A szerkezetátalakítási program 1999 óta fontos szerepet tölt be a borok minőségének javításában. Bár ez nem mindig elég, ezért is van szükség a borpiac egy a mezőgazdasági és vidékfejlesztési biztos szerint mélyreható reformra. Az Uniónak minden évben rendelkezésére áll egy keret arra, hogy támogassa a fenti tevékenységeket, így fejlesztve az Unión belül termelt borok minőségét. A támogatásokat az EU meghatározott kritériumok alapján ítéli oda az országoknak.
Mint az a táblázatból is látszik, Magyarország közel 3 milliárd forintot kapott erre a célra. A szerkezetátalakításhoz nyújtott pénzügyi támogatások 1999-es bevezetése óta az Európai Unió összesen 3 milliárd eurót osztott ki a tagállamoknak, és várhatóan a jövő évben sem fog elmaradni a gazdák segítésére elkülönített pénzösszeg.
forrásom a penzcentrum.hu