|
Történelmi borvidékünket fenyegető baljós jelekre hívta föl a figyelmet Molnár Béla napirend előtti felszólalásában a T. Házban.
- Itt ülünk egy nagy lavór közepén, amit Kárpát-medencének hívunk. Amit itt kifújunk, kipüfögünk, az mind itt marad a fejünk fölött, és csak irigyelni tudjuk azokat a szerencsésebb nemzeteket, amelyek a tenger partján élve csak egy kis szellőre kell hogy várjanak, hogy tiszta legyen felettük az ég. Nekünk ilyenkor nagy lendületű, erőteljes széljárást kell kivárni, hogy a port, piszkot, szmogot, az ipar által kibocsátott szennyet kisöpörje fölülünk. Közös felelősségünk a Kárpát-medencében a levegő tisztasága, ez alól nem bújhat ki se magyar, se román, se szlovák. Ezt rögzítette a múlt héten Déván a magyar és román környezetvédelmi bizottság.
- Mit látunk ugyanakkor? Szlovákia eddigi legnagyobb széntüzelésű hőerőművét akarja megépíteni a világörökség részét képező tokaji borvidék tőszomszédságában, Sátoraljaújhelytől 20 kilométerre, amit 163 méter magas kéményeiből pár év múlva a számítások szerint 4 millió tonna szennyező anyaggal borítana be. A korom és más szennyező anyagok az uralkodó széljárás miatt magyar területen, Sárospatakon, Sátoraljaújhelyen és a tokaji borvidék szőlővesszein fognak majd lecsapódni.
- Már 1219-ből írott emlékek vannak Tőketerebesről? Mátyás hadai véres harcban foglalták el a Perényiektől, de később elfoglalta Bethlen is, Thököly is. Itt született, itt töltötte gyerekkorát gróf Andrássy Gyula, aki 1918-ban a Monarchia utolsó külügyminisztere volt. Szeretnénk, ha a történelem emlékeit nem homályosítaná el egy meggondolatlan és környezetünkre káros beruházás.
- Mit ígért Fodor Gábor miniszter úr? Fodor Gábor határozott érdekérvényesítést ígért Tőketerebes ügyében. Erre szükség is lenne, mert a szlovákok által a rendelkezésünkre bocsátott anyag nem elégíti ki a környezetvédelmi hatástanulmány követelményeit. Nem támasztják alá kellőképpen azt, hogy ne lenne határon átterjedő hatása a leendő erőműnek, ökológiai és vízvédelmi szempontból pedig egyáltalán nem vizsgálja a határon átterjedő lehetséges hatásokat. A 2012-re tervezett széntüzelésű erőmű jelentős hatást gyakorolhat a magyar oldal levegőminőségére, és nemcsak a hatástanulmányban szereplő 20 kilométeres sugarú körben, hanem annál sokkal távolabb is.
- Szükséges lenne továbbá megvizsgálni a széntüzelésű erőmű üzemelése közben a levegőbe jutó nehézfémek, rákkeltő anyagok kiülepedését a talajra, növényzetre, valamint az állatvilágra gyakorolt hatásának elemzését is. Ehhez persze az eltüzelendő anyagok pontos összetételének ismerete is szükséges, de a szlovák féltől mindezt még nem lehet beszerezni. A szlovák tanulmány egyébként természetvédelmi szempontból egyáltalán nem vizsgálja a határon átterjedő környezetvédelmi hatásokat, ezért annak alapján nem ítélhető meg, hogy a tervezett erőmű hogyan érinti a magyarországi védett és Natura 2000-es területeket, illetve milyen hatással lehet a Bodrog folyó ökológiai állapotára és a Tokaj-Hegyalja történelmi borvidékére.
- Láttuk már más erőműépítés leállítását is e térségben, ezért nem volna példa nélküli most sem. Fodor Gábor a beiktatása előtti meghallgatáson azt ígérte, hogy környezet-tudatosabbá neveli a kormányt. Ezt kérjük most számon, mert nem látjuk, hogy például a külügy átérezné az ügy fontosságát, nem látjuk, hogy saját eszközeivel bármit is tenne az erőmű építésének leállítására, északi országrészünk levegőjének megvédésére. Ezt kérjük most számon Kóka János gazdasági miniszter úrtól is, mert nem elég más portája előtt söpörni, de nekünk a saját erőművi beruházásainkban is mellőzni kellene a szén-, az olaj- és a gázüzemű erőműveket. Ezt kérjük most számon Fodor Gábor miniszter úrtól is, aki ugyan megfogalmazta fenntartásait, de szeretnénk, ha határozottabban, karakteresebben képviselné a saját zöldnézeteit, amelyek jelen esetben éppen egybe is esnek az ország érdekeivel.
***
A kormány nevében Fodor Gábor környezetvédelmi miniszter úr megköszönte Molnár Béla aggodalmát, különösen azért, mert azzal fejezte be a mondandóját, hogy „az érdekeink és a nézeteink egybeesnek.”
- Szeretném leszögezni, a leghatározottabban ellenzem a tőketerebesi beruházást, és ennek jegyében cselekszik a Környezetvédelmi Minisztérium, ennek jegyében tervezzük meg az összes lépésünket és döntésünket ebben a kérdéskörben. Semmilyen körülmények között nem járulunk hozzá, hogy ilyen típusú erőmű építéséhez.
***
Most már csak az a kérdés, a szlovákok megkérdeznek e bennünket egyáltalán…
Forrás: országgyűlési napló; kdnp.hu : http://www.gondola.hu/cikkek/56478