Dinya László
A Tokajba tervezett szalmatüzelésű erőmű kérdésében komoly vita alakult ki a beruházok és a borászok között. A Világunk-reggel vendégei Rakaczki Rita, a Tokaj Reneszánsz - Tokaji Nagyborok Egyesületének titkára, Dinya László a Nemzeti Agrárenergetikai Szövetség Titkára és Takács András, az Abaújaranyos Faluszépegyesület képviselője.
Számos biomasszán alapuló megújuló energiaforrást előállító létesítményről van szó. Sok helyszínt vizsgáltak meg az országban és huszonkettő merült fel mint potenciális lehetőség. Ebből tizet ki is választottak. Tehát az országban tíz helyen létesítenek ilyen erőműveket. A megújuló energiaforrások szerepe a jövőben felértékelődik - mondta Dinya László. A hatástanulmány szerint ezerötszázharminc kamion megy keresztül Tokajon egy nap. Ez a beruházás tizennégy kamiont jelentene, tehát egy százalékkal növekedne a forgalom.
Rakaczki Rita
Azért csak most tiltakozunk, mert a környékbeli civil és gazdálkodó szervezeteket nem vonták be. Későn szembesültek azzal a ténnyel, egy erőművet fognak építeni a borvidéknek a világörökségi részére. Annyira későn, hogy már minden engedély jogerőre emelkedett, mikor informálisan tudomásra jutott a beruházás - közölte Rakaczki Rita.
Ugyanez a beruházói csoport egy másik erőművet is szeretne építeni szintén a Zemplénben, szintén világörökségi területen. Ez az Aranyosvölgyi Szivattyúsenergiatározóknak a kérdése. Valóban nagyon fontos a biomasszaalapú energiatermelés megteremtése, fokozása, kialakítása Magyarországon. Viszont megint rossz a sorrend - jelentette ki Takács András. Hisz a magyar kormány és a magyar parlament még nem tárgyalta meg a magyar állam energiapolitikai stratégiáját, ami 2020-ig vázolná, hogy hazánknak milyen típusú erőművekre, milyen összetételben és hány darab, mekkora teljesítményre van szüksége. Ehhez képest már az energiapolitikai koncepció előtt születnek magánberuházói tervek, akik elkezdenek hatalmas megawatt teljesítményű beruházásokat előkészíteni.
Takács András
A másik, ami nagyon fontos, az az engedélyezési eljárásoknak a kultúrája Magyarországon. Nagyipari beruházások esetében valójában elég, ha az adott illetékes hatóság egy újsághirdetést tesz közzé, vagy kifüggesztéssel él, kitűz egy hirdetményt a saját hirdetőtáblájára. Ez a nyilvánosság mai módja - mondta Takács András. Állampolgárként nem dolgunk naponta újsághirdetéseket bújni, arról, mikor épül erőmű a kis falunk határában. Emiatt át kéne gondolni a társadalmi nyilvánosság kérdését és a lehetséges kulturáltabb megoldását. Ne utólag kelljen értesülni adott településeken beruházási tervekről.
Erőmű és erőmű között nagy különbség lehet. Könnyen össze lehet mosni, ha egy széntüzelésű erőmű létesülne. De a vizsgálatok azt mutatják, hogy egy csúcstechnológiáról van szó, egy clean-technológiáról, azaz nincs szennyező hatása- jelentette ki Dinya László. A referenciák azt mutatják, melyek hat nyolc helyen működtetnek ilyen technológiájú erőműveket, például egy a világörökség részét képező angliai helyen. Ott nem tiltakoztak ellene.
Jogi úton és ügyészségi szinten kérelmezték, hogy az építési engedélyt vizsgálják felül, mert szabálytalanságokat találtak benne, illetve nagy lehetőséget lát a Tokaj Reneszánsz - Tokaji Nagyborok Egyesület, hogy az UNESCO központi hatóságából a főigazgató személyesen látogat a borvidékre és szembesülni fognak a problémával.
forrásom a dunatv.hu