Borban az igazság, borban a vigasz
Ismereteink szerint a honfoglaló magyarok már jóval a Kárpátmedencébe érkezésük előtt ismerték a szőlőtermesztést és borkészítést. A rómaiak által hátrahagyott és elvadult pannon szőlőskerteketeleink gondos hozzáértő munkával ismét termőre fordították. Vérzivataros évszázadok jöttek mentek, és ha sok verejtékkel is, de a magyar ember asztalára mindég került kenyér is, bor is.
A középkorra már tekintélyes bortermelő nemzeté váltunk. Hegy- és síkvidéki szőlőink gyöngyöző leve pedig, Európa szinte összes fejedelmének asztalán megtalálható volt. Rákóczi fejedelem pincéjéből ajándékba küldött tokaji bor, a környező országok uralkodói köreiben, kivételes és igen nagyra becsült italnak számított.
Azóta sem fordult elő, mióta a világ borai számára versenyt rendeznek, hogy magyar bor érmet ne nyert volna, leginkább többet, mint egyet. Magyar föld szőlőlevéből érlelt magyar bornak nincs párja a világon.
A rang kötelez, ezért óvjuk szőlőfajtáinkat, gondos gazda módján műveljük szőlőskertjeinket, a borkészítés tudományát pedig, önzetlenül oltsuk bele és örökítsük át a következő generációra!
A jó bort nem csak elkészíteni kell tudni, hanem megfelelő módon és megfelelő körülmények között tárolnunk is illik.
Ahhoz hogy boraink, illat- és aromaanyaginak legharmonikusabb összetétele kialakulhasson, szakszerűen kezelt hordó és megfelelő hőmérsékletű pince szükséges.
A bor tárolására legalkalmasabbak az állandó hőmérsékletű, 12-14 °C-os, szagoktól mentes pincék. A szürkésfekete nemespenész kivételével, semmilyen penésztelepet ne tűrjünk meg borunk környezetébe!
Borérlelés edényei a tölgyfahordó, de a kész bort palackba töltve is tárolhatjuk, méghozzá szemetgyönyörködtető körülmények közepette. Ennek példázatára mutatunk be néhány egyszerűen elkészíthető borospalackok és hordók tárolására alkalmas polcrendszert és pince berendezést.
A képeken bemutatott tárlóelemek égetett kerámiák, vagy házilagosan elkészíthető betonelemek. A belőlük építhető polcrendszerek kívánság szerint alakíthatók, és bármikor bővíthetők. A példák szerinti borospincék nem csupán mellékhelyiségei otthonainknak, hanem azok fényét hívatottak növelni a hozzánk látogató barátaink és ismerőseink szemében.
A borospince legyen a gazda névjegye, és méltón képviselje borának kitűnő minőségét és felülmúlhatatlan zamatát!
Egészségünkre!
forrásom a lakberendezes.hu
Horváth Tamás
horvath.t@lakberendezes.hu
bor, pince, borászat, szőlő, pálinka, párlat, hírek .. e-mail: tester@fw.hu
2007.10.19. 19:58
Borban az igazság, borban a vigasz
Címkék: bor pince életmód gasztronómia borbemutató
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
https://borhirek.blog.hu/api/trackback/id/tr76201555
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.