Homonna Attila (Erdőbénye, Tokaj-Hegyalja)
Augusztus 28-án a Határi-dűlőben kezdtük el a szüretet az apró fürtű furminttal és hárslevelűvel. Gyönyörű, aranysárga, nagyon érett gyümölcsöt sikerült begyűjtenünk. Az öreg tőkék a kánikula ellenére is hozták a régi formájukat.
Tokajban még nemigen volt október elején kierjedt újbor |
Meglepetés számunkra, hogy október tizedike környékén már kierjedt újborunk van, ilyen még soha nem fordult elő. Jelenleg az édesbornak való aszúszemekre várunk. Sajnos a szeptember nem kedvezett az aszúsodásnak.
A nemes rothadáshoz szép, csendes vénasszonyok nyara kellene, amikor napközben 22-23 fokig szökik fel a hőmérő higanyszála, kéthetente pedig leesik egy kis csapadék. Ez lenne az optimális.
Hogy mi várható a továbbiakban, azt még senki sem tudja. Most egy kicsit egy helyben topogunk, a szőlő fejlődése is lelassult, de azért optimisták vagyunk.
Konyári Dániel (Balatonlelle)
Nálunk is elég korán kezdődött a vegetációs időszak. Volt egy extrém meleg száraz nyár, a negyven fokos hőség nem csak az embereket, hanem a szőlőt is megviselte, a fehérborokra sokkal jobban oda kellett figyelni.
A cukor- és zamatanyagok nem tudtak úgy fejlődni, a savak is egy picit alacsonyabbak. A kékszőlők viszont nagyon hamar kezdtek színesedni. Augusztusig azt hittük, hogy különlegesen nagy évjárat lesz.
Aztán augusztus 10. és szeptember 10. között leesett több mint 300 milliméter csapadék. Az egész éves csapadékmennyiségnek gyakorlatilag a fele egyszerre lehullott. Ez a középérésű fajtáknak nagyon nem tett jót, holott a merlot-t és chardonnay-t már csak egy lépés választotta el attól, hogy valami kiemelkedőt nyújtson.
Szüretelők a Balaton mellett |
Persze ilyenkor még nem lehet nagy dolgokat kijelenteni egy évjáratról, a borok nagy része még erjed, "kócos" minden. A paraméterek és analitikai mutatók jók, a számok objektív tanúsága szerint minden rendben van. Egy ilyen évben jól látszik, hogy mennyit számít a gondos szőlőművelés.
Luka Enikő (Sopron)
Jelenleg úgy tűnik, a 2007-es nálunk különlegesen jó, a 2006-osnál is valamivel jobb év. Februárban, a metszés után rohamos fejlődésnek indult a szőlő. Végig egyenletesen, egészségesen fejlődött.
Nyár közepén még azt hittük, szeptember tizenötödikéig mindent leszedünk. Akkor jött egy kis eső, ami kicsit lelassította a folyamatokat, de nem okozott különösebb kárt. A nagy forrósággal is szerencsénk volt. A borvidéken amúgy is mindenki intette a másikat, hogy nem szabad a lombozatot kibontani, mert megég a szőlő. Még ha akartuk volna, akkor sem tudjuk megtenni.
Az új pincészet építése szinte minden időnket lekötötte, úgyhogy megmaradt a lombozat, amely megvédte a fürtöket a hőgutától. A cabernet-nk egy része még fenn van a tőkén, ami már kierjedt, az nagyon ígéretes, úgyhogy minden okunk megvan az optimizmusra.
Sebestyén Csaba (Szekszárd)
Az évjárat nálunk is teljes gőzzel indult, olyan szép időjárással, amelynél szebbet álmodni sem lehet. A sivatagi szárazság viszont nem kedvezett, augusztusban bizony el voltunk kenődve. Az új telepítéseinket kétszer is meg kellett öntözni.
A híreszteléssel ellentétben nincs kevesebb szőlő Szekszárdon |
A savak is visszatértek, jóllehet nem olyan erősek, mint általában. 1 grammal kevesebb savat mértünk a kierjedt borokban, ha ez borkősav, akkor azt jelenti, hogy talán nem lesznek olyan hosszú életűek borok. Ugyanakkor szép magasak a mustfokok, a merlot-t 23-24 mustfokkal szedtük. A cabernet-k még a tőkén vannak.
A híreszteléssel ellentétben én úgy látom, nincs kevesebb szőlő, sőt. A becsült terméshez képest húsz-harminc százalékkal még több is van. Ezt hallom a kollégáktól is, úgyhogy ahol normális erjesztőkapacitással rendelkeznek és nem vállalnak többet a betervezettnél, ott kényelmesen lehet szüretelgetni a szőlő érettségének ritmusában. Nincs az a feszített tempó, mint amit augusztusban jósoltunk, hogy megmentsük a szőlőt a töppedéstől, túléréstől.
Nincs veszve semmi, ez még nem egy lefutott meccs. Amilyen elkeseredett voltam az elején, olyan bizakodó vagyok most.
Karner Gábor (Mátraalja)
A májusi fagytól a júniusi jégesőig, majd kánikuláig meglehetősen sokkoló volt számomra ez az év, valóságos csoda, hogy egyáltalán ki tudtunk menni szüretelni.
Tipikus szüreti mozdulat |
Ijesztő volt a korai zsendülés, akkorák voltak a bogyók, mint a zöldborsó, de az eső aztán "felhizlalta" kicsit a fürtöket. Ízérzetre minden arányosnak tűnik: sav, alkohol, tannin a helyén.
A Mátra különben mindig megőrzi a savakat, nem fenyeget az a veszély, hogy esetleg elégnek. A kékfrankosom apró szemű és laza fürtű, mindig nagyon jó a héj és a lé aránya, ezértl most már egyenesen bizakodó vagyok.
Ipacs Szabó István (Villány, Vylyan pincészet)
Most még annyira az elején vagyunk, hogy nehéz bármilyen kijelentést tenni. Abból a néhány borból, amelynél az erjedés befejeződött, érezni, hogy szép, zamatos, jó ízű nedűk születnek ebből az évből.
Illatosabbak, és mivel érezhetően kevesebb bennük a tannin, könnyedebbek, elegánsak, jól ihatók. A nyári forróság megtette a magáét, de érdekes módon a savak egyáltalán nem sérültek. Még a próbaszüretnél mért alacsony savak is visszazökkentek a helyükre.
allatlanul mély színeket produkált az évjárat, az egyébként világosabb pinot noir is egészen sötét lett.
Az évjárat lehetővé tette, hogy a túlérettségig vigye valaki a szőlőt, mi inkább arra törekedtünk, hogy a gyümölcsösséget megőrizzük.
Mindent összevetve, véleményem szerint a 2007-es évjárat valamivel elmarad a tavalyi mögött, de ez nem is annyira minőségi, mint inkább stílusbeli különbségeket eredményez majd.
Tavaly koncentráltabb borok születtek, a 2007-esek viszont könnyedségükkel, zamatgazdagságukkal és eleganciájukkal valószínűleg népszerűbbek lesznek a piacon.
forrásom a Deluxe.hu