Ötcsillagos Magyarország
elkövette: Terray István
Luxusút korszakok
Nem csak a magyar gazdagok látogatnak egzotikus vidékekre, de mi is célpontot jelentünk a vastag pénztárcájú utasok egy részének. Bár megpróbálunk többek számára azzá válni, és ehhez szállodáink már nagyjából rendelkezésre állnak, más területen még van mit fejlődni. Magyarország nem szerepel a legkedveltebb luxusút-célpontok között, ehhez a szolgáltatásaink és a hírünk még nem eléggé jó, az áraink viszont már túl magasak.
Régen akár a Lánchidat is ki lehetett világíttatni |
Az inszentív (ösztönző) utaztatás a turizmusipar egyik legjobban fejlődő ága, mely a dolgozók és társcégek munkatársainak megjutalmazásáról szól. Olyan juttatás, mely jó a cégnek (továbbképzésként elszámolja), és jó annak a közép- és felsővezetőnek, akit egzotikus országokba visznek a cég pénzén.
A belföldi luxusutak harmadik hullámát éljük, mondta el kérdésünkre Dr. Simon András, a MUISZ (Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetsége) szóvivője, egy belföldi konferencia- és inszentív utakkal is fogalkozó utazási iroda cégvezetője. Magyarországon a luxusutak aranykora a nyolcvanas években volt, az évtized végére olcsón, jó szolgáltatást tudtunk nyújtani, hiszen már nyitott az ország, de az árak még nem szabadultak el, és a valutára nagy szükség volt.
A fürdők jelentik hazánk egy legnagyobb vonzerejét |
Ötcsillagos szállodák és körutak
Akkor kerültünk fel újra a luxusturizmus térképére, amikor az ezredfordulón megnyíltak az első valódi luxusszállodák, a Meridien, Corinthia Grand Hotel Royal, a Four Seasons, ahol valóban világszínvonalú szolgáltatást kaptak a vendégek. Ugyanakkor az ösztönző utazások célpontjává is váltunk.
Jelenleg a harmadik fázis lényege Simon szerint, hogy vidéken is képesek vagyunk már luxuskörülményeket kínálni a vendégeknek, igaz, a színvonal még nem igazán egyenletes. Körülnézve megállapíthatjuk, hogy a klasszikus luxusutazás kategóriájában vagy belföldi, vagy régiós körutakat kínálnak a Magyarországot választó turistának.
Természetesen egy kastélyszállóban is el lehet tölteni egy hetet lovaglással és termálfürdőzéssel szemérmetlenül sok pénzért, de mi inkább arra voltunk kíváncsiak, milyen extrát tudunk nyújtani a hozzánk érkezőknek.
Belföldi példaként egy hét napos, magyar borvidékeket végiglátogató körútra esett a választásunk. A legszebb magyar városokat és a legfinomabb borokat ígéri 6600 dollárért (körülbelül 1,2 millió forintért), a túra egy balatoni körúttal indul Badacsonnyal, Szigligettel, hévízi termálfürdővel.
Aztán Pécs következik a Zsolnay gyárral és Villánnyal, majd két nap Budapest helyi ételekkel, antik boltokkal, történelmi nevezetességekkel, fürdőkkel, a parlamenttel és a zsidó negyeddel. Eger, Tokaj és Tarcal után érkezik vissza a kedves vendég a repülőtérre, minden bizonnyal élményektől és finom boroktól zsongó fejjel, a pihenésről a legjobb helyi szállodák személyzete gondoskodik az egy hét alatt.
Már vidéken is vannak megfelelő színvonalú luxusszállodák |
Az inszentív utak jellemzően egy hosszú hétvégén át tartanak, ezért elsősorban a fővárost érintik, a szállás mindig itt van, a programok lehetnek vidéken is, mondta el kérdésünkre Morlin Franciska, a Chemol Travel beutaztatási és kongresszusi üzletágvezetője. A programok változatosak, de tréning (legalább egy fél napos "konferencia", akár a látszat kedvéért is )mindig szerepel köztük.
Barcelona olcsóbb
A csoportnak szervezett extra program érdekesebb, ez létszámtól, kortól, cégtől, megrendelőtől függ. Korábban a klasszikusok között szerepelt a hungaroringi trabantverseny, az egyedi példák közül a hollywoodi vacsorát említhetjük, ahol minden kolléga híres színésznek öltözött, és kvázi színházi előadás keretében vacsorázott a Margitszigeten.
A klasszikus magyar ételkínálat állandó szereplői |
Sajnos az európai cégekkel sincs könnyű dolgunk, hiszen Barcelona jelentősen (mintegy húsz százalékkal) olcsóbb nálunk, a régióban pedig Prágával és Béccsel versenyzünk, mely városok jobb állapotban vannak, mint Budapest.
A szakemberek egyetértenek abban, hogy Budapest lehetőségei jók, de sajnos a szolgáltatásaink színvonala még mindig nem egyenletesen magas. Az ár mellett természetesen az országimázs szerepe is jelentős, de hiába vagyunk büszkék a borainkra vagy a gyógyfürdőkre, ha az infrastruktúránk olyan, amilyen, ha a vendég nem érzi magát biztonságban az utcán, vagy fizetésnél leveszik az összes pénzét a hitelkártyájáról, ahogy az nem is olyan régen még rendszeresen megtörtént.
Szakemberek szerint extraként (a saját fejünkben talán kicsit túlértékelt borainkon és ételeinken kívül) a történelmi miliő és a zenekultúránk az, amit a vendégeknek nyújtani tudunk. Ezen kívül az olyan speciális igények egy részét is ki tudjuk elégíteni, mint például egy múzeumban vagy akár minisztériumi épületben megrendezett vacsora, esetleg egy nemzetközi hírű művésszel lebonyolított találkozó. Utóbbi máshol több tízezer dollárba kerül, nálunk viszont nem pusztán üzleti alapon zajlik, hanem a szimpátia (is) számít.
Ugyanakkor rengeteg a ki nem használt lehetőség, kulturális érték az országban. Nem tudunk egy nagyobb területen magas színvonalat nyújtani (nincs kis, kiglancolt belvárosunk, mint Prágának), de az sem normális, hogy a szeptemberi csúcsszezon idején feltúrják a belváros nagy részét, mondta el az egyik utazásszervező, aki szerint nálunk messze nem tartják annyira szem előtt a turizmus érdekét, mint más országokban.
forrásom a deluxe.hu