Elfolyhat az idei bor
Hónapok óta érzékelhető, hogy nincs elegendő borospalack az Európai Unióban. Az Európai Bizottság augusztus végén erősítette meg, hogy az európai bortermelők levélben fordultak a brüsszeli versenypolitikai biztoshoz, közbenjárását kérve. Az termelők szándékos üveghiány előidézésével vádolják az üvegipart. Szerintük a kényszerhelyzet feljebb srófolhatja az árakat is.
A borászok szerint súlyos a helyzet |
Néhány hónapja valóban bezártak egy amerikai kézben lévő nagy németországi üveggyárat, ami azóta is érezteti hatását a piacon. A hónapok óta akadozó üvegellátás mellett az egyes palackok ára - a piac törvényeinek megfelelően - megemelkedett, így az alternatív forrást kereső hazai borászok is csak drágább üvegeket tudnak beszerezni.
Elveszíthetik a piac egy részét
A borospalackok piacán tapasztalható helyzet akár ki is szoríthatja a magyar borászokat az uniós piacról - nyilatkozta a Vállalkozói Negyednek Jásdi István, csopaki borosgazda. A Magyar Független Szőlő- és Bortermelők Országos Szövetségének elnöke szerint nem szándékos árfelhajtásról van szó, csupán egy véletlen piaci változás jött kapóra a magyar borágazat konkurenciájának, illetve az európai palackgyártóknak.
A magyar borászok kiszolgáltatottá váltak azáltal, hogy nehezen, és drágán lehet üveghez jutni - hangsúlyozta Jásdi. A legrosszabb, ami az elnök szerint történhet, hogy a borászatok nem tudják palackozni az évjárat jelentős részét, akár tíz-tizenöt százalékát. Ez piacvesztést eredményezhet, a nagy vásárlók, a nagyáruházak ugyanis új források után nézhetnek, a kisebb borászatok pedig akár csődbe is mehetnek. Jásdi szerint megoldás a hatékony, erélyes állami szerepvállalás lehet, és a borászoknak is össze kellene fogniuk a hazai szakma megsegítéséért.
A magyar borászok bőrükön érzik a problémát - nyilatkozta a Vállalkozói Negyednek Molnár Tibor. A Soproni Borvidék Hegyközségi Tanácsának elnöke konkrét példát emíltett: az egyik üvegfajta ára három év alatt nettó kilencven forintról százhúsz forintra nőtt. Azok a borászatok, amelyeknek tavalyról maradt elegendő üvegük - mint Molnár Tibor saját pincéjének is - egy darabig még kivédhetik a piac kedvezőtlen hatásait. Hosszabb távon azonban a hazai borosgazdák nehéz helyzetbe kerülhetnek.
|
Az elnök szerint a palackpiaci helyzet elsősorban a kisebb borászatokat érinti rendkívül súlyosan, mivel az üvegforgalmazók kiemelt partnerekként kezelik nagy megrendelőiket. Számukra tehát még viszonylag kedvezőtlen piaci viszonyok között is jelentős kedvezményeket biztosítanak. Egy-egy nagyobb palackozó akár fele áron is kaphatja a palackot és a dugót, mint a kicsik - mondta el Molnár.
Érzékelhető, hogy nehezebb üveghez jutni. Egy ideje csak drágább típusú palackok kaphatóak - mondta el a Vállalkozói Negyednek Kamocsay Ákos borász. Hozzátette: a jelenlegi helyzetben a hazai borászatok kénytelenek megvenni ezeket is, ha valamibe tölteni akarják a borukat.
Kamocsay komoly problémaként értékeli a jelenlegi üveghiányt, és a növekvő költségeket. Nyugodtan mondhatjuk, hogy a magyar borászatok kiszolgáltatottá váltak - összegezte a helyzetet.
forrásom a vnegyed.hu // Braunmüller Lajos