Herényi Károly
Mit értett az interjú megkezdése előtt azon a mondatán, hogy egy bortúra is politika csak indirekt?
Az indirekt politikáról nem lehet beszélni, hanem csinálni kell.
Akkor politikai szempontból miért jó végigmenni egy bortúrán más pártok képviselőivel?
Azért, mert a túra megteremti azt az a környezetet, ami a mindennapi politikai viszonyokat meghaladja. Ez egy társadalmi esemény, ahol természetesen beszélgetünk politikáról is, de itt általában nem arról beszélünk, ami minket szétválaszt, hanem arról, ami összeköt: a magyar bor, a magyar vidék, a magyar kultúra értékeiről.
A rallye-versenyben Besenyei Péter műrepülő volt a társa. Beszélgettek az autóban politikáról?
Természetesen. De ő már az elején hangot is adott annak, hogy elutasítja a politikát, és nem szívesen foglalkozik vele.
Ön szerint miért van a magyar társadalomban egyre erősebben jelen az az elutasító, elforduló magatartás, amit Besenyei is képvisel?
Ez elsősorban a hagyományos politikai kultúra hiánya, illetve az utóbbi tizenhét év parlamentalizmusának a mélyrepülése.
Utóbbit kinek köszönhetjük?
A politikai elitnek és a sajtónak közösen.
Azt értem, hogy a politikusok miért hibásak, de a sajtó?
Mindenki, aki a sajtóban szerepet vállalt és előhozakodott egy rossz témaválasztással, felületes témakezeléssel, vagy a túlzó negatív felhanggal, az már hozzájárult ehhez a mélyrepüléshez. A politikusok pedig azzal vádolhatóak, hogy a parlamentet sokszor a gyors meggazdagodás színteréül kezelik. Kevés olyan politikus van, aki alkalmas arra, hogy az egyes problémák megoldásával a közösség ügyét is szolgálja. A különböző megnyilatkozásokból abszolút nyomon követhető, hogy hányan vannak azok, akik tényleg a közszolgálatáért űzik a politikát.
Sok civil hang éppen ezek miatt az okok miatt mondja azt, hogy meg kéne felezni a parlament létszámát.
Nem értem miért mondják ezt, hiszen épp ezek a hangok választották meg ezt a testületet is. A politikusok számának a csökkentését végrehajtani, anélkül, hogy megvizsgálnánk, hogy ettől a politikai elit minősége javulna-e egyáltalán, elhibázott döntés lenne. Ha biztosan tudnánk, hogy kisebb parlamenttel javulna a helyzet, akkor ez egy jó döntés lenne, ha viszont kisebb lesz, és nem is javul, akkor sokkal nagyobb károkat okozunk vele, mintha minden maradna a régiben. Ha érdekli a téma szívesen mondok egy példát?
Hogyne...
Nemrég lehetett olvasni egy interjút a világ egyik leghíresebb politológusával Francis Fukuyama-val. Az ő véleménye szerint a magyar politikai elit és a társadalom egyik legnagyobb közös hibája a bizalmatlanság. Ez a bizalmatlanság figyelhető meg egyébként a gazdaságban is. A bizalom olyan fontos tényező, ami nélkül a gazdaság és a politika, bármenyire is adottak a törvényi feltételek, nem tud jól működni. Amíg a közbizalom, az adott szó, az írásos szerződés rangja, becsülete nem áll helyre, addig itt azt lehet csinálni, amit akarnak. Hiszek abban, hogy ezt a mentalitást retorziókkal és jogszabályokkal meg lehet változtatni.
A Tiszta Kezek Hivatala és a korrupciós küzdelmek már ebbe a tematikába illenek bele?
Igen. Az MDF ilyen irányú törekvései pont ezt szolgálják. Gondolja meg, Magyarországon évente hétszáz milliárd forintot vesz ki a költségvetésből a korrupció és a gazdasági bizalmatlanság. Nem vagyunk ilyen gazdagok, hogy ez megengedhető legyen. Illetve az ország egyik fele megengedheti magának, a másik pedig éppen éhen halni készül.
A nyugodt hangnem, a középutas politikájuk, a középosztály képviselete erről szól?
Érdemes ott kezdeni, hogy a párt szó eredeti latin értelme részt jelent. Ma Magyarországon két nagy párt van, ők az egész társadalmat akarják képviselni, nem pedig egy-egy részt. Ennek a következménye az, hogy nem tudnak különbséget tenni a költségvetés befizetői és a költségvetés haszonélvezői között. A haszonélvezők pedig többen vannak. Körülbelül az adófizetésre érett korú állampolgárok egynegyede fizet adót, háromnegyede meg nem. Ha meg akarja nyerni egy párt a választásokat, csak annyi a dolga, hogy ennek a többségnek ígérget. Ettől van tele például a Fidesz retorikája baloldali elemekkel. Mi megtaláltuk azt az utat, amely egy párt számára hivatás lehet. Olyanokat képviselünk, akik politikailag nem rendelkeznek képviselettel, ez pedig a középosztály.
A sajtónyilatkozataikban ezért lőnek mindig a két nagy párt közé.
Igen, addig, amíg a két nagy pár így viselkedik, addig, amíg az eltartottak megnyerése egy-egy választás tétje, addig mi mindig ellenzékben maradunk. Lehet, hogy időről-időre megnyerik a választást, de ennek hosszútávon az ország látja kárát.
Szerző: HPG |
forrásom a STOP