Mit válasszunk, ha nem eszünk, csak iszunk?
Jobb, ha alacsony savtartalmú bort veszel
A magas savtartalmú borok étellel érvényesülnek igazán. Sok kliasszikus "asztali" bor csillapítatlan savassága miatt önállóan, étel nélkül egyáltalán nem nyújt élvezetet. Ne feledd, a bor savassága arra valaó, hogy csillapítsa a szomjat, és az étel keményítő- és zsírtartalmát semlegesítse. Egy gyümölcsös kaliforniai pinot noir vagy chardonnay biztosan finom magában, ahogy az ausztrál chardonnay vagy shiraz/cabernet borok is.
A fehérbort a szokásosnál kevésbé hűtsd be
A jó fehérbor a legnagyobb élvezeti értéket 8-10 fokon nyújtja, vagyis a hűtőszekrény hőmérsékleténél melegebben. Ha nem kell az étel ízeire érvényesülniük, a fehérbor zamata magasabb hőmérsékleten élénkebben nyilvánul meg. Ha kinyitod a palackot és hagyod szobahőmérsékeleten melegedni, megfigyelheted, hogyan változik a bor íze különböző hőmérsékleti állapotaiban. Próbáld ki ezt egy olyan fehérborral, amit amúgy is kedvelsz, tanuld ki titkait.
A vörösbort a szokásosnál jobban hűtsd be
A hűvösebb hőmérséklet csillapítja a savasság érzését, és a bornak bársonyosabb ízét érzed. Bármilyen vörösbort könnyebb hidegebben kínálni, bár a túl hideg ital kóstolása nem feltétlenül kellemesebb.
Kerüld a testes, tanninos borokat
Hacsak nem éppen a tannin ízéért rajongsz, a magas tannintartalmú borok étel nélkül még jobban a fejedbe szállhatnak. A különlegesen finom cabernet-t inkább vacsora, de legalábbis sajt vagy sós ropogtatnivalók mellé add.
Az édes bor magában is jó
Ha eddig módszeresen csak száraz borokat ittál, a gyönyörködtető változatosság kedvéért próbálj ki egy félédeset. A német rizling, Vouvray demi-sec, a kaliforniai fűszeres traminik, rizlingek és rosék olyan borok, amik étel nélkül, önmagukban is legjobb tulajdonságaikat mutatják.
Ideje kipróbálni egy likőrözött bort
Akár száraz, akár édes, világos vagy sötét, a tévedés lehetősége csekély. Ne feledd, hogy a likőrözött borok - Portói, Sherry, Madeira és a Marsala - több alkoholt tartalmaznak, ezeket csak apró kortyokban idd.
forrásom az eletforma.hu