Doktor borász Sárospatakról
harminckét esztendős tolcsvai borász, ifjabb Kiss István kapta meg az idén a tokaji borvidéken az Év bortermelője címet. A díj odaítéléséről minden évben nyolcvannyolc helyi borász szavaz. A szakma szerint ifjabb Kiss István a borászok új generációját képviseli: azokat, akik külföldi tapasztalataikat kiválóan ötvözik e híres borvidék hagyományaival.
A Sárospatakon élő Kiss István cégalapító édesapjával, idősebb Kiss Istvánnal együtt vezeti a család tolcsvai borászatát.
- Miként a környékbeli gyerek, én is a szőlőtőkék között játszottam, amíg a szüleim dolgoztak. Ahogy azonban teltek az évek, bekapcsolódtam a munkákba - mondja a kezdetekről a díjazott borász, aki hosszú ideig úgy gondolta: nem folytatja a családi tradíciót. Egy országos kémia versenyen nyert tanulmányút mégis másként döntött:
- Végiglátogattunk több vegyipari üzemet. Az ott tapasztaltak után úgy gondoltam, mégsem ez az én világom - meséli Kiss István, aki a Kertészeti Egyetemre jelentkezett, ahol diplomát szerzett. Édesapja először 1993-ban bízta rá a borfeldolgozást a családi pincészetben. A szakma hamar befogadta. Rövid idő elteltével már borversenyekre hívták bírának, majd a Tokaj Vinum Hungaricum Egyesület alelnökévé választották. Az elmúlt években járt Brazíliában, Franciaországban, Németországban és Olaszországban, ahol a modern borászati technológiákat tanulmányozta. Úgy véli: csak megfelelő technikai háttérrel lehet jó borokat készíteni.
Kiss István a közelmúltban vette át élelmiszertudományi doktori címét a Budapesti Corvinus Egyetemen. Munkája mellett azt kutatja, miként lehet olyan gyümölcssűrítményeket készíteni, amelyek tartósítószer nélkül hosszú ideig elállnak.
Az Év bortermelője címre rendkívül büszke. Az elmúlt évtizedben olyan neves borászok birtokolták ezt a címet, mint például Szepsy István, Árvay János, vagy Áts Károly.
Kiss István azt mondja: ebbe a klubba tartozni komoly dicsőség.
forrásom a Népszabadság