| Az ismert és sikeres borászpáros mintegy mellékállásban űzi a kézműves és családi borászkodást. Molnár Péter főállásban a Patricius Borházat igazgatja, felesége pedig a Béres Szőlőbirtok főborásza. Az ő esetükben azonban egybeesik a hivatástudat és a hobbi: minden szabad idejüket a felújított parasztházban töltik, amely egyszerre tölti be a vendégház és a műhely szerepét.
A XIX. századi, hagyományos beosztású, módos parasztházat gyakorlatilag saját kezűleg újították fel, a borászat gépesített része, a hűthető-fűthető acél erjesztőtartályok az egykori istálló helyén, a gazdasági épületrészben kaptak helyet, a hordós erjesztő- és érlelőpark mellett, a tisztaszobában pedig kóstolóhelyiséget rendeztek be. Miközben azon igyekeztek, hogy a múltat összekössék a jelennel, a ház minden porcikájára gondosan ügyeltek. Az épület eredeti szerkezetén semmit sem változtattak, inkább méretre szabott acéltartályokat csináltattak, nehogy egyetlen gerendának is baja essék. |
Amikor belevágtak a projektbe, a Tokaj Nobilis Szőlőbirtok felépítésébe, nem azért tették, mert unatkoztak. Noha főállásban is csúcsminőség kerül ki a kezeik alól, a saját birtokon született borok mégis mások: a Nobilis semmivel sem összekeverhető stílusát megteremteni a lehető legnagyobb kihívás. Ezek a borok az ő valódi kézlenyomataik. Ezekben tudják igazán megfogalmazni a mikroklíma, a dűlő, a szőlőfajta és saját személyiségük mondanivalóját, a terroirt.
Elképzeléseikhez először meg kellett találniuk a megfelelő dűlőt. Bodrogkisfalud határában a Barakonyi- és a Csirkemál-dűlőket választották, ahol 1999-ben és 2004-ben 6 hektár szőlőt telepítettek. Mindketten vallják, hogy a bor minősége a szőlőben dől el, úgyhogy a szigorú metszés, hajtás- és fürtválogatás után hektáronként mindössze 17-19 hl bort készítenek, ami egyértelműen jelzi, hogy számukra a minőség az első, bármi áron.
A talaj összetétele központi kérdés számukra, errefelé például tiszta tufa, melynek a felső rétege olyan erózión ment keresztül, hogy termőrétegről jóformán alig beszélhetünk. A növény kemény talajba ereszti gyökerét.
A borászat legfontosabb része, lelke, közepe, magja a fahordós erjesztőtér. Akkora csupán, mint egy kényelmes szoba, rusztikus falakkal, a berendezést 220 literes, szerednyei hordók alkotják. Boraik nagy része ezekben erjed és érlelődik hosszú hónapokon keresztül.
Palackozás után további hónapok (3-6) következnek, és csak azután kerülhetnek néhány kivételezett borszaküzlet polcaira. Jelen pillanatban körülbelül 5000 palackot bocsátanak útjára, és ha az új telepítésű területeik termőre fordulnak, a teljes készlet akkor sem rúg majd többre, mint 20 ezer butélia.
A magyar borászok nagy része még mindig nem tud elszakadni a latin szótártól, ha valamiképpen a borban megfogalmazott nemességet szeretné kifejezésre juttatni. Bárdos Sarolta és a férje talán az egyetlen, akinél a latin elnevezés nem a divat követését jelenti. Ők ugyanis vérbeli latinisták, anno érettségiztek belőle és még latinversenyt is nyertek. A Tokaj Nobilis borok rászolgáltak a nevükre. Nemes nedűk, valóban. |
Ha szőlőben egyszer már megszületett a minőség, ha az évjárat is kegyes volt, akkor nagy baj már nem történhet. A gondos odafigyelést meghálálják a borok. Száraz boraikat átlagban öt hónapig finom seprőn tartják, amit rendszeresen felkavarnak, hogy a lebegő részecskékből minél több zamatanyag kerülhessen a borba. Mivel ezek a borok tömörek és ásványokban gazdagok, hosszabb érlelést igényelnek, általában 15-18 hónap érlelés után kerülnek csak ki a borászpáros kezei közül.
Késői szüretelésű boraik alapanyagát fajtánként szüretelik, majd külön erjesztik hordókban, a házasítás általában március-áprilisban történik. Évjárattól függően születnek náluk késői szüretelésű borok, ez az egyszeri és megismételhetetlen jegy is a kézműves borászkodás egyik ismérve. Több fajta házasításából született az Amicus névre hallgató kései szüretelésű nedű.
Hagyományos pincéjükben, mely a borászat mögött található, a kierjedt és többször fejtett aszúkat érlelik általában két-két és fél évig. A lepalackozott aszúkat szintén 3-6 hónapig pihentetik, mielőtt a fogyasztókhoz engednék őket. Lássuk, mely tételek felkutatásáért érdemes pénzt és időt áldozni!
Tokaji Kövérszőlő 2006
Igazi különlegesség. Aligha találunk még egy olyan borászatot Tokaj-Hegyalján, ahol ezt a fajtát ilyen komolyan vennék. Még ha van is van belőle valakinek, általában beházasítják, sosem jelenik meg önállóan palackozva.
A kövérszőlő elnevezés pontosan kifejezi a gyümölcs méreteit: nagy, kerek bogyók, hatalmas fürtökbe tömörülve. Rothadásra érzékeny, ezért sok vele a gond, de ha az ember olyan kitartó, mint a bodrogkeresztúri borászpáros, akkor sok örömet szerezhet.
Illata hallatlanul gazdag, fehér húsú gyümölcsök egyvelege. Az íz egyenes folytatása az illatnak: mintha őszibarackba harapnánk egy virágos, frissen kaszált réten. Ez a bor egyáltalán nem kíván ételt. Baráti beszélgetések kísérője. Ha mégis csipegetnénk hozzá valamit, az lehet miskulancia salátával kísért hal vagy szárnyas, vagy egyszerű, félzsíros sajtok fehér kenyérrel, zöldpaprikával.
Tokaj Nobilis Hárslevelű 2005
Különleges emberek különleges bora. Fajtajelleges illat, amely ez esetben a megszokottnál még gazdagabb, megtalálható benne az erdő fűszeres illata, a vadvirágok párája, az avar gombákkal telehintett kipárolgása.
Ízben finom savak, citrusos hangulat plusz ásványi jelleg. Gazdagsága és mineralitása arra predesztinálja, hogy különleges ételekhez igyuk. Mangalicaszűzhöz például, amely mellől ne sajnáljuk a rozmaringot. Elbír még a borjúhúsból készült fogásokkal is.
Tokaj Nobilis Aszú 6 puttonyos 2002
Egy kiemelkedően szép évjárat nagy bora. Mély, összetett, bonyolult őszi illatok. Ízben mindez fokozódik, először az ásványi jegyek tűnnek fel, aztán viasz, végül érett szilva. Krémes, nagy test. Nem behemót, nem bumfordi, hanem elegáns, kifinomult, érzékeny.
Nagy pillanatokra tartogassuk, amelyekre emlékezni szeretnénk. Semmiképpen se fogyasszuk édes desszertek mellé, inkább helyett. Ha mindenáron harapni akarunk hozzá valamit, talán a kékeres Stilton sajt illik hozzá leginkább.
forrásom a deloxe.hu |