Mit fogyasszunk aperitifként?
Aperitifnek nevezzük az étvágygerjesztő hatásuk miatt, étkezés előtt fogyasztott italokat. Sokféle italt fogyaszthatunk aperitifként, de mind közül a legkifinomultabb és legigényesebb választás a bor, és a pezsgő.
A lényeg, hogy bármelyiket is választjuk, legyen könnyű, száraz, élénk savtartalmú és fiatal. A pezsgők közül válasszunk hagyományos palackos erjesztésű (Méthode Traditionelle) brut pezsgőt, ha borban gondolkodunk, egy fiatal reduktív iskolázású illatos fehérbor (száraz tramini, muscat ottonel, irsai Olivér) mindig telitalálat.
Mit ne fogyasszunk aperitifként?
Egy esemény számba menő ebéd vagy vacsora előtt, felkészíteni, nem pedig lefárasztani célszerű nyelvünket, hogy az általunk többnyire borsos áron megfizetett ételeket és borokat, teljes szépségükben élvezhessük. A pálinkák, borpárlatok (Cognac, brandy) és likőrök túlságosan meggyötrik nyelvünket, illetve annak ízlelőbimbóit. Ezen italok elfogyasztása, akár fél órán keresztül is negatívan befolyásolhatja ízérzékelő képességünket. Hagyjuk ezeket az italokat étkezés utánra, hiszen digestifként fogyasztva töltik be igazán küldetésüket, azaz elősegítik a gyors és könnyű emésztést.
ehhez a cikkhez borajánlót is talál
Milyen hőmérsékleten fogyasszuk a borokat?
A legfontosabb ide vonatkozó szabály, hogy a bor, sokkal inkább az ideálisnál egy picivel alacsonyabb, mint magasabb hőfokon kerüljön poharunkba. Ha megítélésünk szerint hideg -a pohár kehelyrészét tenyerünkkel melengetve-, a bort röpke percek (szinte másodpercek-) alatt az általunk megfelelőnek tartott hőmérsékletre tudjuk hozni. Azonban ha a bor meleg, ezen az asztalnál ülve már nem tudunk segíteni. Arról nem is beszélve, hogy a meleg a borból az alkohol gyorsabban - értékes illat és aromaanyagokat magával ragadva - távozik. Ennek következtében a bor néhány perc alatt egyszerűen "kiszellőzik", rengeteget veszít élvezeti értékéből.
Milyen az ideális borospohár?
A pohár a bor szószólója. Ha jól választunk poharat, a bor "élni fog", tökéletesen élvezhetjük színét, illatát és ízét is.
Meddig töltsük a poharat?
Ne tele! A borospoharat maximum 1/3 -részig szabad borral megtölteni, persze figyelembe véve a pohár méretét: azaz, minél nagyobb a pohár, annál kevesebb bort szabad beletölteni. Ha így járunk el, a bor felszíne és a pohár szája közötti tér, un. "illatgyűjtő zóna"-ként fog működni, ahonnan koncentrálva élvezhetjük a bor illatát. Ha túl sok bort töltünk a pohárba, nem hagyunk teret az illatanyagok kifejlődéséhez, s így megfosztjuk magunkat a bor illatának élvezetétől.
A másik ok, amiért nem szabad a borospoharat teletölteni, az, hogy a pohárba kitöltött bor gyorsabban melegszik, mint a palackban. Töltsünk inkább többször keveset, s így tovább élvezhetjük megfelelő hőmérsékleten borunkat.
Hogyan őrizhetjük meg az étkezés során a bor ideális hőmérsékletét?
Ez sokszor jelent gondot, nem csak otthon, de gyakran éttermekben is. Bevált szokás, hogy a pezsgőt, fehér- és rozéborokat jégvödörben -melyben jég és víz található- tartjuk hőmérsékleten. Ez azonban csak fél megoldás, mivel így az ital egy idő után túlságosan lehűl, zárkózottá válik.
A vörösborokat többnyire az asztalon szoktuk tartani, ami megint csak nem egy szerencsés választás, mert a bor hamar felmelegszik, s így illatában és ízében az alkohol helyezkedik előtérbe. Üdvözlendő megoldás lehet az a duplafalú műanyag vödör, melyet "vinicool" névre kereszteltek. A megfelelő fogyasztási hőfokra temperált borospalack, vagy pezsgő, a dupla falnak köszönhetően, akár egy órán keresztül is megőrzi hőmérsékletét ebben a vödörben. Az már csak hab a tortán, hogy a vödör átlátszó falának köszönhetően, a címkét anélkül tudjuk vizsgálni, hogy a palackot kiemelnénk.
Hogyan bontsuk fel a borospalackot?
Helyezzük le a borospalackot az asztalra úgy, hogy a címke vendégeink felé nézzen. A palack szájrészén található fóliát vágjuk körbe a "gallér" alatt, majd távolítsuk el a körbevágott részt. Egy kendővel töröljük meg a palack száját, majd óvatosan fúrjuk a dugóba a dugóhúzót. Közben ügyeljünk arra, hogy lehetőleg ne fúrjuk át teljesen, mert dugómorzsalék kerülhet a borba.
Miután kihúztuk a dugót, szagoljuk meg. Ha illata tiszta és egészséges, töltsünk a borból poharunkba. Szagoljuk meg, kóstoljuk meg. Amennyiben elégedettek vagyunk minőségével, töltsünk vendégeinknek, a következő sorrendben: az idősebb hölgyektől indulva haladjunk a fiatalabbak felé, majd ugyanígy járjunk el az uraknál is, legvégül töltsünk a megrendelőnek, otthoni vendéglátás esetében magunknak.
Hogyan fogjuk a borospalackot, mikor töltünk?
Ahogy jólesik! Ide vonatkozólag egyetlen nemzetközileg elfogadott szabály van érvényben: A palackot úgy kell fogni, hogy a személy, akinek töltünk, eközben láthassa a címkét, és akár elolvashassa a rajta álló szöveget. A francia és olasz sommelier-k többsége vallja: legelegánsabb a palack alját fogni, és nem oldalról megmarkolni.
Borivóknak való tízparancsolat:
1. Bort soha ne igyál éhgyomorra!
2. Borivás előtt ne egyél édes ételeket!
3. Mindig légy figyelemmel a bor hőmérsékletére!
4. Ügyelj a palackos bor kupakjának helyes felbontására, tiszta kendővel töröld meg a palack nyílását!
5. A bort mindig lassan igyad!
6. Apró kortyokban élvezd a bort!
7. Nemes fajbort soha ne keverj vízzel!
8. Tarts mértéket a borivásban!
9. Jobban ízlik a bor, ha eszel valami "hozzá illőt"!
10. Bármikor, mielőtt bort iszol, egy pillanatra gondolj mindig arra, hogy mennyi fáradságos, verejtékes munka van ebben a pohárnyi nedüben!