Az Európai Unióban jelenleg szőlő- és bortúltermelés folyik. Annak érdekében, hogy kisebb mennyiségben, de jobb minőségben kerülhessen bor az asztalokra, az unió szeretné szőlőtermelő területeinek egy részét felszámolni. Ezért olyan támogatási rendszert dolgoztak ki, melyben a gyengébb minőségű, elöregedett szőlők végleges kivágásáért pénzt adnak a gazdáknak.
Magyarországon összesen 3600 hektár szőlőt vágtak ki az elmúlt három évben: hektáronként körülbelül 1,8 millió forint támogatást fizettek ki a támogatásért pályázó gazdáknak.
Horváth Csaba a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa főtitkára szerint ez egy olyan lehetőség, melynek keretében azok akik végleg feladják a tevékenységüket, uniós támogatást igényelhetnek. Az így kivágott szőlőterületek újratelepítési joga azonban megszűnik, ez az ültetvény egyszer és mindenkorra elvész a szőlőtermelés számára.
Csak olyan termőterületet lehet leadni, melyen az elmúlt 5 évben igazoltan szőlőtermesztés folyt. Így próbálják elejét venni spekulációknak, tömeges földfelvásárlásnak.
Körülnéztünk, az ország mely részein kevésbé jövedelmező a szőlőtermesztés.
Baginé Szivák Gabriella egyharmad hektár szőlővel rendelkezett Gyöngyös közelében. Éveken keresztül pezsgő készült az itt termelt szőlőből, most mégis úgy gondolta, jobban jár, ha befejezi a szőlőtermelést. Így megkapta a pénzt a kivágásért, majd a földet is értékesítette. Ő azt mondja, így jól járt.
Baginé Szivák Gabriella beszélt a kitermelési kérelem lépéseiről. "Én kaptam ezen a lehetőségen, beszereztem minden papírt, ami kell. Elfogadták, kijelölték az oszlopokat, hogy a kivágásra engedélyt kapok. 3059 m2-es volt a szőlőm, 6 sor, erre 472 ezer forintot kaptam."
Horváth Csaba hallottunk olyan terveket, hogy az EU majd 400 ezer hektárnyi ültetvénytől szeretne megszabadulni, ezt nem tartjuk jó ötletnek, úgy gondoljuk, hogy a kivágás egy veszélyes eszköz, nem szabad, hogy kampánnyá alakuljon.
Az éghajlati adottságok, a talaj összetétele befolyásolja a szőlő minőségét. Magyarországon legtöbben a Mátraaljai borvidékről jelezték kivágási szándékukat. Vannak borvidékek, ahol a termelőknek eszébe sem jutna kivágni a szőlőjüket: ilyen többek között az Etyeki borvidék. Kattra Imre több mint 15 éve termel itt szőlőt. "A 70-e években Etyeken szerkezetváltás történt, bekerültek a világmárkák a termelésbe. Ma is ez kitűnően működik. 1800 hektár szőlő van az etyek-budai borvidéken, és ennek egy nagyon kis része az enyém."
Hiába jövedelmező ágazat itt a bortermelés, nem lehet újabb szőlőföldeket telepíteni. Csak akkor, ha van mit beletennünk helyette a nagy uniós kalapba: azaz kivágtunk egy másik szőlőt. De az újratelepítési jog csak abban az esetben marad meg, ha nem kérünk uniós támogatást a szőlő kivágására.
Kattra Imre szerint a minőségi szőlőtermelés esetében a meglévő szőlőterületen lévő szőlőmennyiséget kell csökkenteni, ugyanakkor a mennyiséget szinten kell tartani, ehhez viszont újabb területre lenne szükség.
Forrás: hirado.hu