Aki bronzérmet kapott, kezdjen örülni. Aki ezüstöt, az kezdjen ugrálni. Aki aranyat nyert, tegye hamar a vitrinbe. Ezekkel a szavakkal összegzett Pach Gábor szervező, a Balaton Open pálinka és párlat verseny eredményhirdetésén és a záróbeszédből idézett mondatok valóban tükrözték a hölgyek szigorát.
– Huszonkilenc hölgy 130 mintát kóstolt kemény napi ütközetben egy új értékelési módszer alapján és több mint 1500 oldalnyi értékelés született – folytatta a pálinka zamárdi fenegyereke, aki szerint magyarországi párlatversenyen ilyen hosszan értékelő elemzés még nem született, mint a hétvégén Zamárdiban.
Mindez annak köszönhető, hogy a nők kifejező képessége kellően gazdag, nem beszélve arról az antropológiailag bizonyított tényről, hogy a gyengébbik nem szaglása és ízérzékelése is meghaladja a férfiak ezen képességeit. Itt az indok tehát arra, hogy a két pálinkafőző mester Pach Gábor és Aradi Péter miért szervezett rendhagyó pálinkaversenyt Zamárdiban, ahol csakis nők bíráltak ráadásul olyan méltatlanul mellőzött alapanyagokból készülő pálinkákat, mint az alma, a cseresznye, a kék szőlő vagy a törköly.
– Főként a cseresznye valamint a törköly iránt van egy nagyon rossz beidegződés a fogyasztókban, ami a 1960-70-es évekből maradt meg. Pedig nagyon szép pálinkákat, párlatokat lehet készíteni ezekből is, csak nem mindenki bűvészkedik annyit az alapanyaggal és szeretgeti eleget a gyümölcsöt – magyarázta Szőllősi Edit, a huszonkilenc bíráló hölgy egyike, aki szerint a nők különösen az illatokhoz állnak hozzá kritikusan. A minőségi pálinkák ízlelése és a színvonalas szervezés mellett a női szakasz elégedettségét az is növelte, hogy ez esetben ők voltak azok, akiket körbe ugrálták a férfiak.
forrásom a https://www.sonline.hu/kozelet/helyi-kozelet/balaton-open-kizarolag-nok-biraltak-a-balatoni-palinkakat-1024355/