Február végéig pályázható a szőlő szerkezetátalakítási támogatás
Az első ütemben február végéig lehet pályázni a szőlőültetvények szerkezetátalakítási támogatására (elkészíteni a termelő által tervezett ültetvénytelepítés összefoglaló, úgynevezett egyéni terveit), majd november 2. és 30. között ismét beadhatók kérelmek. A 45 millió eurós forrás a 2017/2018-as, a 2018/2019-es és a 2019/2020-as borpiaci évekre szól, de nem egyenlő részekre bontva. Az egyes pénzügyi évekre kifizethető keretösszegeket a földművelésügyi miniszter döntése alapján a Magyar Államkincstár hirdeti ki.
A támogatás mértéke a különböző ültetvénytelepítési műveletek átlagos költségeinek – a rendelet mellékletében meghatározott költségátalányok alapján számolt – 40 vagy 50 százaléka, amelyet utófinanszírozásban kaphatnak meg a pontozásos értékelés alapján sikeresen pályázók.
A legkisebb támogatható terület 0,2 hektár, a támogatásra a terület használója jogosult.
A támrendszer-felújítás csak a magasabb minőségű ültetvényeknél, kizárólag új anyagok felhasználásakor támogatható. Nem adható szerkezetátalakítási támogatás területnövelésre, erre a célra a Vidékfejlesztési Programban meghirdetett 4 milliárd forintos új borszőlőtelepítési támogatásra lehet pályázni.
A TÁMOGATÁSSAL MEGÚJÍTOTT TERÜLET AZ ELMÚLT ÉVEKBEN 2500-3000 HEKTÁR VOLT.
A szőlész-borász szakmai önkormányzat reméli, hogy e mutató a jövőben is hasonlóan alakul, de kérdés, hogy a szőlőtermelők ténylegesen milyen műveletekre készülnek a saját egyéni tervük alapján. Sok múlik azon, hogy a korszerűsítéshez milyen szaporítóanyagot használnak, milyen ültetvényszerkezetet alakítanak ki, és milyen lejtésű területen történik a telepítés, hiszen az 1/2018. (II. 1.) FM-rendelet értelmében ez is befolyásolja az elérhető támogatás összegét.
Hajdu Zoltán szerint az azért sejthető, hogy a szőlőtermelők igyekeznek az 50 százalékos intenzitás mellett igénybe venni a támogatást. Az igazolt költségtételek esetében a költségátalányok 50 százaléka akkor jár, ha a támogatott tevékenység megfelel a vonatkozó borvidéki tervnek, illetve a 2018. novemberi benyújtási időszaktól a borvidéki tervek helyébe lépő, a borok földrajzi árujelző rendszeréhez igazodó szerkezetátalakítási tervek valamelyikének.
HA A SZŐLŐTERMELŐ ÚGY DÖNT, HOGY FIGYELMEN KÍVÜL HAGYJA A BORVIDÉKI, ILLETVE A SZERKEZETÁTALAKÍTÁSI TERVEKET, A KÖLTSÉGÁTALÁNYOK 40 SZÁZALÉKA LEHET A DOTÁCIÓ.
A februári támogatási kérelmek akkor felelnek meg a szerkezetátalakítási tervnek, ha a szőlőtermelő projektje az adott borvidéki tervhez illeszkedő fajtákat, művelési módokat és egyéb művelési előírásokat tartalmaz.
A termékleírás a különböző földrajzi árujelzővel rendelkező, tehát az oltalom alatt álló eredetmegjelölésű, illetve az oltalom alatt álló földrajzi jelzésű borokhoz kapcsolódik. A termékleírásokból már következik, hogy az adott ültetvénynek milyen követelményeknek kell megfelelnie.
Míg a borvidéki terv erősen lokális jellegű szabályozóelem, a földrajzi árujelző bővebb, mert egy része több borvidékre is kiterjed. Hajdu Zoltán szerint így kinyílik, illetve egységesedik is a rendszer, többen tudnak igazodni a termékleírásokhoz, továbbá a szerkezetátalakítás nemcsak a szőlőtermő ültetvényeknél, hanem a bortermelés szintjén is megjelenik. A HNT-ben bíznak abban, hogy az új támogatási rendszer ezzel elősegíti a borkínálat és a fogyasztói igények összehangolását is.
A FEBRUÁRI IGÉNYLÉS KERETEIT MEGHATÁROZÓ BORVIDÉKI TERVEK ISMERTEK, A NOVEMBERI KÉRELEMBENYÚJTÁSNÁL LÉNYEGES SZERKEZETÁTALAKÍTÁSI TERVEK KIDOLGOZÁSA PEDIG FOLYAMATBAN VAN, ÉS A TERVEK SZERINT MÁJUSRA MÁR NYILVÁNOSAK LESZNEK.
A támogatás a szőlőtermelők átmeneti bevételkiesését is ellentételezi, mert ha egy termő ültetvényt kivágnak, és a helyére újat telepítenek, akkor az első három szüret kiesik. A rendeletben az ültetvénytelepítésre mennyiségi és minőségi szempontok alapján elvégzett műveletektől függően hektáronként 2,5-4 millió forint lehet a támogatás. A HNT információi szerint a benyújtási időszak február 15-i megnyitása óta már több száz kérelem érkezett a Magyar Államkincstárhoz.