Nekiláttunk pálinkát főzni - lássuk, mibe is kerül!
Hétfőtől 50 liter 86 térfogat százalékos pálinkát, jövedéki adó megfizetése nélkül főzhetünk. A magyarok, évente 3,5 liter tiszta szesszel beérik, így háztartásonként az éves egy főre jutó mennyiség tizenötszörösét főzhetjük le.
zeptember 27-étől szabadabb a pálinkafőzés. A szabályozás szerint, családonként 50 liter pálinkát 86 térfogat-százalékos pálinkát főzhetünk, azaz a házi pocokméregként ismert, 50 fokosból jóval többet, közel 100 liternyit párolhatunk. Azt pedig a jogalkotók külön kihangsúlyozzák: csak saját fogyasztásra. Ahhoz, hogy már ma hozzáláthassunk a pálinkafőzéshez, szükségünk lesz egy lepárlóra is – feltéve, hogy a nyári lazítást követően már bőszen gyűjtöttük a kiváló alapanyagokat, a cefrét.
Már nem csak bérbe, hanem otthon is főzhetünk. Kérdés, megéri-e? Fotó: Segesvári Csaba |
A világhálón böngészve a legolcsóbbnak a hazaipalinka.hu oldalán fellelhető, 7 deciliteres, fa állványon álló desztillálót találtuk. A honlap szerint a gyári teamécseses fűtést érdemes valami komolyabbra cserélni – aki ezzel a főzővel kívánja kimeríteni az 50 literes főzési keretet, kis túlzással, az év hátralévő részében éjjel-nappal főzhet. Komolyabb, több literes pálinkafőzőért 40 ezer forintot kell leszurkolnunk, de egy hőmérővel ellátott szerkezetért legalább 100 ezer forintot kérnek – derült ki a palinkafozes.com összeállításából.
Ha már megvan a főzőnk, és a nyári cefre is megfelelő állagú, a család lemérgezése előtt érdemes a szakirodalmat is tanulmányozni. A házi lepárlásnak is megvannak a szabályai, nem árt tudni, hogy a rézeleje, elő-, közép-és utópárlat azonosítása: a párlatrészek szétválasztásának legbiztosabb módja a lefolyó párlat érzékszervi vizsgálata szaglás, ízlelés alapján, amelyet csak gyakorlatban lehet elsajátítani! Érdemes először szakemberrel főzetni, esetleg a lepárlóban kóstolni, ezzel is elkerülhetjük a káros mellékhatásokat.
Pálinka. "Aki pálinkát iszik a temetőbe kiviszik ki pálinkát nem iszik azt is oda temetik." Fotó: budapestinfo.hu |
A Vám és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága tájékoztatása szerint: „A bérfőzdékben előállított párlat után 50 literig nem kell megfizetni a jövedéki adót, az a fölötti mennyiségre a jövedéki adó 2010-ben 1380 forint, 1 liter 50 fokos párlat esetében. A vámhatóság – ellenőrzései során – a jövedéki szabályokban meghatározottak teljesülését vizsgálja, így például a bejelentési kötelezettség teljesítését, a párlat értékesítésére, elidegenítésére vonatkozó szabályok betartását (például a párlat továbbra sem ajándékozható). A vámhatóság az előzőeken túlmenően a jövőben is elvégzi az ellenőrzött információkat tartalmazó – például a bérfőzetőkre vagy a magánfőzőkre vonatkozó – közérdekű bejelentések kivizsgálását is."
A fentiekből kiderül: családi ajándéknak ne készítsünk pálinkát, ugyanis azt tilos. Aki pedig azon gondolkodna, hogy a határon túlról szerezné be a pálinkafőzéshez szükséges eszközt, ne is álmodjon róla: „Lepárló berendezést gyártani, értékesíteni kizárólag a vámhatóság engedélyével lehet."
MCL - Pálinkadal |
A gazdakor.szie.hu cikke szerint „Magyarországon a lakosság tizede, tehát egymillió ember küzd alkoholproblémával, nem mindegy tehát, hogy milyen módon segítik a szeszhez való hozzáférést egy ilyen gondokkal küzdő társadalomban". Ennek fényében a szeszgyártás könnyítése problémákra adhat okot.
És, hogy megéri-e? A palinkamuhely.hu különleges italait literenként 10-12 ezer forintért mérik. A piszkos anyagiak ellenére érdemes többször is átgondolni: a cipész maradjon-e a kaptafánál, esetleg szaladjon üstöt venni.
forrásom a http://www.delmagyar.hu/szeged_hirek/nekilattunk_palinkat_fozni_-_lassuk_mibe_is_kerul/2180846/