Az évtized csúcstermését kóstolták
Évről-évre egyre nagyobb a felhozatal a Márton-napi újborok seregszemléjén. A pincészetek és a termelők közül idén is sokan elhozták boraikat arra a már hagyományos mustrára, amit a Kiskőrösi Gondűző Borlovagrend és Kiskőrös Város Hegyközsége november 14-én az István Borházban rendezett. A kiskőrösi, valamint a vendég borlovagok és a borászok megkóstolták, és véleményt is mondtak egymás újborairól.
Filus János: Szép mintákat láttunk a régi magyar fajtákból
A környékbeli települések borrendjeinek képviselői mellett eljött Bíró Mária, a Magyarországi Borrendek Országos Szövetségének főtitkára is. Béleczki Mihály, a Kiskőrösi Gondűző Borlovagrend nagymestere elégedett volt a beérkezett mintákkal.
- Közel száz újbort kóstoltunk, a 46 fehér, a 17 rozé és a vörösborok között is voltak kiemelkedők - mondja. - A Kadarkák csalódást okoztak.
Sajnos nem találtunk olyan minőségű újbort közöttük, mint szerettük volna. Örvendetes, hogy nemcsak a kiskőrösi, hanem keceli, solti, adonyi, akasztói, soltvadkerti, soltszentimrei, valamint tabdi pincékből is hoztak mintákat a termelők.
Kiss György: Voltak felejthető és egészen kiváló nedűk is
A mustra végén megtartott közös értékelésnél Filus János szőlész, bioborász megdicsérte a vincellértanulók közreműködését, majd kifejtette véleményét a felhozatalról. Mint mondta, szerinte kevés mintával voltak jelen a mustrán a környékünkön egyébként nagy területen megtalálható fajták, mint a Bianca, vagy az Aletta. Örvendetesnek találta azonban, hogy egyes régi magyar fajtákból, mint az Arany sárfehér vagy a Kövidinka, szép mintákat hoztak, ez is szemléltette, hogy ott a helyük a kiskőrösi borok között.
Idén nem remekeltek a fehérek
Délelőtt a borok kóstolását kisebb csoportokban végezték a borászok. Kis György, Ujvári Pálné, Nikléczi András, Breznyán István, valamint a soltvadkerti Font Gábor egybehangzó véleményét Kiss György ismertette. Mint mondta, mindkét véglet képviseltette magát a mintákban, hiszen voltak felejthető kategóriás borok és igazán rendkívüli nedűk is. (Lapunk tulajdonos-kiadója, Nagy Tamás, a Gondűző Borlovagrend ceremónia mesterének Cabernet franc bora kategóriájában a legjobb lett, amihez gratulálunk.)
- A rozé borok nagyon jól szerepeltek, a fehérek között több bor alulról ütötte meg a mércét, a vörösek pedig magyarázatot adtak rá, hogy miért szerepeltek jobban a bírálaton a rozék - összegezte tapasztalataikat Kiss György. - Igazából az időjárási viszonyok idén a vöröseknek kedveztek, sokkal kevesebb hibát tapasztaltunk, mint a fehéreknél. A Cabernet franc és sauvignon fajtákat egyben értékeltük, ebben a kategóriában a nagyok és a még nagyobbak találkoztak, mondhatjuk azt is, hogy az évtized csúcstermését kóstoltuk.
Schwalm Magdolna: Nem őshonos fajtákkal is próbálunk betörni a piacra
Gulyás Győző, a solti gr. Vécsey Károly Borlovagrend alkancellárja a termésritkítás fontosságáról beszélt, majd megdicsérte az idei újborokat, amelyek szerinte is sokkal jobban sikerültek az előző évieknél.
Bíró Mária főtitkár szerint igen jó kezdeményezés, hogy a kiskőrösi borrend az újborokat már ebben az állapotában mustrálja és hogy a bortermelőknek lehetőségük nyílik a vélemény- és tapasztalatcserére. Javasolta, hogy februárban is tartsanak ugyanezekből a borokból mustrát. Jónak találná azt is, ha a borbírálatokra fogyasztókat is meghívnának, így azonnal le lehetne szűrni, hogy melyik borok felelnek meg legjobban a vásárlók ízlésének és ők is jobban megismerhetnék a borok értékeit.
Schwalm Magdolna soltvadkerti borász, a Krämer Fülöp Borlovagrend főpohárnoka, a reduktív borok kunsági borvidéki előnyeiről, majd a bortermelők útkereséséről beszélt, melyeknek köszönhetően több olyan, térségünkben nem őshonos szőlőfajta is feltűnt az elmúlt években, amelyek boraival több-kevesebb sikerrel, de igyekeznek betörni a piacra.
Boda Zsuzsa
forrásom a http://www.regionaplo.hu/motor/php/index.php?f=7&c=5734&o=0&t=1&portal=kk&lang=1