A Károly Róbert Főiskolához kerül az egri Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet
A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumtól az Oktatási és Kulturális Minisztériumhoz, s ezáltal felsőoktatási intézményekhez kerül több szőlészeti és borászati kutatóintézet.
Várhatóan csütörtökön találkozik az agrár- és az oktatási tárca államtitkáraival az a négy rektor, akik a badacsonyi, az egri, a pécsi és a kecskeméti szőlészeti és borászati kutatóintézeteket átvevő felsőoktatási intézményeket vezetik.
Dr. Magda Sándor, a Károly Róbert Főiskola (KRF) rektora szerint a következő héten a két tárca vezetője megállapodik az átadás-átvételről, s ugyanakkor az intézmények is átveszik immár az oktatási tárcától a kutatóintézeteket.
– Ismerem az egriek aggályait, ezért elsőként azt szögezem le: a kutatóintézet ott marad, ahol most van. Nem szándékozunk semmit áttelepíteni Gyöngyösre – tudatta dr. Magda Sándor. - Célunk, hogy az észak-magyarországi régióban a vincellérképzés erősödjön, illetve a főiskolán a Bsc, később a master szintű szakemberképzés is megvalósuljon.
– Mélységes csalódásomnak kell, hogy hangot adjak. Az egri, a bükkaljai és a mátrai borvidékek szőlőtermesztési kutatása immár százéves tradíciókkal rendelkezik Egerben. Van a városnak egy több száz éves felsőoktatási intézménye is, az Eszterházy Károly Főiskola (EKF), melynek profiljába szintén belefér a szőlőtermesztés kutatása. Minderről Simon József, az egri hegyközség elnöke beszélt lapunknak.
A badacsonyi Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet a Pannon Egyetem, az egri Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet a Károly Róbert Főiskola, a pécsi Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet a Pécsi Tudományegyetem, a kecskeméti Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet a Budapesti Corvinus Egyetem szervezetébe illesztve működik tovább.
– Fel kell tenni a kérdést – folytatta –: mi a racionalitás abban a döntésben, hogy távirányítással működtessenek egy ilyen nagy múltú egri intézményt? A következő kérdés is adja magát: nem az-e a szándék, hogy később Gyöngyösre költöztessék a kutatóintézetet, az ingatlant pedig értékesítsék?
– Hallottuk a „kósza híreket”, miszerint a lehető legközelebbi felsőoktatási intézményekhez kerülnek a kutatóintézetek. A józan ész logikája is azt diktálta volna, hogy az egri kutató az EKF részeként működjön tovább, ám Magyarországon olyan érdekérvényesítési lehetőségek vannak, amelyek ilyen irracionális döntésekhez vezetnek. Az egri szőlőtermesztők és borászok nem tartják helyesnek ezt a döntést, és mindent megteszünk, hogy az ne is legyen végleges.
További részletek a Heves Megyei Hírlap szombati számában
forrásom a http://www.heol.hu/index.php?apps=cikk&cikk=117009